Türkiye'de toplumsal bir sorun olarak kuma evliliği: Hatay örneği
Cowife marri̇age as a common problem i̇n Turkey: Hatay sample
  1. Tez No: 476430
  2. Yazar: KEZBAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bir toplumsal sorun olan kuma evlilikleri Hatay ili örneği üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmada nitel yöntem ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Toplamda 29 kişi ile görüşülmüştür. Çalışmada kuma evlilikleri, ataerkillik ve sembolik şiddet bağlamında ele alınmıştır. Söz konusu çalışmada kuma evliliği yapan kadınların yaşamlarına ve en genelde yaşadıkları sorunlar temalar altında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cowife marriages, which is a social problem in Turkey, were analyzed through Hatay province. Qualitative method and in-depth interview technique were used in this study. A total of 29 people were interviewed. In the study, cowife was addressed in the context of patriarchy and symbolic violence. In this study, the lives and most common problems of women who are married to cowife marriages analyzed under themes.