Herodotos, Ksenophon ve Arrianos'un eserlerinde barbarlık bakış açısı
The perspective of barbarians in the works of Heredot, Xenophon and Arrian
- Tez No: 476431
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarihin eskiçağlarından itibaren insanların birbirleri arasındaki farkları ayırt ederek bir öteki oluşturdukları görülmektedir. İlk kez“barbar”teriminin literatüre geçerek anlatıldığı dönemden başlayarak MÖ V. yy ile MS II. yy arasındaki süre zarfında; ilk başta aslen Hellen kökenli olmayan Herodotos'un kendisini Hellen olarak gördüğü ve bu Hellen kimliği ile Historiai'sinde Hellenleri ve barbarları ele aldığı anlatılarında objektif bir bakış açısı sergilediği görülmektedir. Hellenlerin hoş karşılamayacağı şekilde bir barbar liderle dostluk ilişkisi kurarak onun çıkarları doğrultusunda hareket etmiş olan Ksenophon, kendini halkına affettirebilmek için aslında geri çekilmek zorunda kalan bir ordunun serüvenini Hellen askerlerinin zaferi olarak aktarmış olsa da Pers Kralı Büyük Kyros'un eğitimini anlattığı eserinde Pers idari sistemine duyduğu hayranlığı anlatarak aslında net bir kimlik bilincine sahip olmadığını ortaya koymuştur. Arrianos ise gerçekleşme tarihinden iki yüzyıl sonra Büyük İskender tarihini yeniden kaleme alarak; Hellen-Barbar ayrımının aşağılayıcı kalıplara ulaştığı bu dönemde eserini Hellen üstünlüğü bilinciyle yazmış ve aslında tek dünya devleti kurmak isteyen Büyük İskender'i de Pers geleneklerini benimsemiş olmasından dolayı eleştirmiş ve döneminde uç safhalara ulaşmış olan Hellenizm kimlik bilincini destekleyici yönde düşüncelerini aktarmıştır. Bu bağlamda, çalışmamızda; üç yazarın eserleri ele alınarak Hellenlerin yabancılara, kendi deyimleriyle, barbarlara bakış açılarının başlangıçta nasıl olduğu ve zamanla ne yönde değişerek günümüze ulaştığı; günümüze ulaşan bu kavramın başlangıçtaki bakış açısıyla bağlantılarının olup olmadığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
From ancient times onwards, people seem to have perceived the other by making distinctions among themselves. Starting from the period when the term“barbarian”first appeared in literature, betwen the fifty century BC and second century AD, it seems that Herodotos, even though essentially non-greek, saw himself as Greek, displayed an objective point of view in his writings where he took into consideration the Greeks and the Barbarians by his Greek identity. As for Xenophon, who established friendship with a barbarian leader despite the disapproval of Greeks, it appears that he wished to present his Anabasis as victory in order to get the forgiveness of them. On the other hand, he does not appear to possess a clear consciousness of Greek identity as he presents his admiration towards Persian administrative system of Cyrus the second whose education he dealt with in his work, Cyroupedeia. On the other hand, Arrian had re-written the history of Alexander the Great two hundred years after his death. He wrote this work at a time when the Greek and non-Greek (Barbarian) distinction had reached at a humiliating level. In his work, he stressed upon the superiority of the Greeks consciously and expressed his opinions in favour of this superiority of Greek identity by critisizing Alexander the Great for his adaption of Persian customs. Within this conjecture, in this work, by taking into account the works of these theree writers, we tried to explain that how the Greeks saw the barbarians and how their wiews changed throughout time and if there is any connection between the past and present conception of their understanding of barbarism.