Türk Ceza Hukukunda meşru savunma
Self-defense in Türkish Criminal Law
- Tez No: 476542
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Meşru savunma, bireylerin haksız saldırılara karşı kendilerini veya üçüncü kişileri koruyabilmeleri amacıyla gösterdikleri tepki fiilidir. Ceza hukukunun bilinen en eski hukuki kurumlarından biri olan meşru savunma, pozitif hukuk normlarında yer almadan çok önce dahi kabul görmekte ve uygulanmaktaydı. Esasında devletin meşru şiddet tekelinin bir istisnası olmayan meşru savunma durumunda fail, sistem içerisinde sınırları ve kapsamı belirli istisnai bir yetki kullanmaktadır. Bu bakımdan söz konusu hukuka uygunluğun sınır ve kapsamının net bir şekilde ortaya konulması çok büyük önemi haizdir. Gerçekten de meşru savunma durumunda, tipik fiil tüm hukuk düzeni bakımından hukuka uygun olmakta ve saldırgan söz konusu ihlale katlanmak zorunda kalmaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun 25/1 maddesinde düzenlenen meşru savunma hukuka uygunluk nedenine ilişkin temel bazı hususların ortaya konulabilmesi, hukuka aykırılık ve hukuka uygunluk nedenleri kavramlarına verilen anlama sıkı sıkıya bağlıdır. Meşru savunmanın şart ve sonuçları ile meşru savunmada özellik arz eden hususlarda, meşru savunma koşulları altında hareket eden kişinin bireysel savunma yanında kamu savunma yaptığı da göz önüne alınarak değerlendirme yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Self-defense is an act, which carried out by the individuals as a reaction, in order to protect themselves or another person against an unlawful attack. Self-defense, as being one of the most ancient known legal notion in criminal law, has accepted and implied long before it entered into positive law norms. In substance not being as an exception of state monopoly on violence, self-defense is a restricted exercise of power within the system. In this regard specifying the limits and the scope of the self-defense is very significant. Indeed in case of self-defense, an act which fulfilled of the statutory elements of a crime, accepted lawful within the whole legal system and aggressor obliged to bear the violation of the legal interest. The meaning which is given to the self-defense, regulated under article 25/1 of Turkish Criminal Code, strictly related to the notion of unlawfulness and grounds for justifications. In regard to conditions and conclusions of self-defense and particular aspect in it, should not be forgotten that attacked person acted both favor of individual interests and social-legal orders.