Türk Ceza Hukukunda hakaret suçları (Şerefe karşı suçlar)
Defamation in Turkish Penal Law (Crimes against dignity)
- Tez No: 239979
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR CENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Türk Ceza Hukukunda Hakaret Suçları adını taşıyan bu tezin konusunu 5237 sayılı TCK'nun İkinci Kitap Sekizinci Bölüm'ünde `Şerefe Karşı Suçlar' başlığı altında düzenlenmiş olan genel hakaret suçları oluşturmaktadır. Hakaret suçunun maddi unsuru somut bir fiil veya olgu isnad etmek ya da sövmektir. Bu suçun mağdurun gıyabında işlenmesi halinde failin cezalandırılabilmesi için en az üç kişi ile ihtilat etmesi şarttır. Burada aranan ihtilat şartı suçun bir unsuru değil cezalandırılabilme şartıdır.Hakaret suçunun hukuka uygunluk sebepleri, kanunun hükmünün veya yetkili mercinin emrinin yerine getirilmesi, hakkın icrası, ki bu kapsamda haber verme hakkı, eleştiri hakkı, terbiye etme hakkı, iddia ve savunma hakkı, meşru savunma ve zorda kalma halidir. Hakaret suçunun manevi unsuru ise kasttır. Genel kast yeterli olup, failde özel saikler aranmamaktadır. Ayrıca Yeni TCK'da olası kasta yer verildiğinden, hakaret suçlarının olası kast (eventual intention) ile işlenmesi de mümkündür.Hakaret suçunun ağırlaştırıcı sebepleri kamu görevlisine hakaret, din ve kanaat özgürlüğünün kullanılması dolayısıyla hakaret ve dinen kutsal sayılan değerlerden bahisle hakaret (TCK m.125/3) ile alenen hakarettir (TCK m.125/4). Suçu hafifleten sebepler ise genel haksız tahrik (TCK m.29) ile hakaret suçlarına özel haksız tahrik hallerinden, hakaretin haksız fiile tepki olarak işlenmesi ve karşılıklı hakarettir (TCK m.129/1-3).Çalışmanın Beşinci bölümünde hakaret suçunun şahsî cezasızlık sebepleri incelenmiştir. Bunlar sırasıyla ispat hakkı, haksız fiile tepki olarak işlenen hakaret, kasten yaralamaya tepki olarak işlenen hakaret ve karşılıklı hakarettir.Hakaret suçları, kamu görevlisine hakaret suçu hariç, şikayete ve uzlaşmaya tabi suçlardandır. Şikayet süresi 6 aydır. Hakaret suçunda dava zamanaşımı süresi ise 8 senedir.Çalışmanın Sekizinci ve son bölümünde ise TCK'nun 130'uncu maddesinde düzenlenen, kişinin hatırasına hakaret suçu incelenmiştir. Bu suç TCK'da şerefe karşı suçlar içerisinde düzenlenmesine rağmen, 125'inci maddedeki genel hakaret suçundan ayrılan noktaları bulunmaktadır. Çalışma içerisinde benzer ve farklı noktalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis named as `Defamation in Turkish Penal Law? is defamation offences which are held under the title of `Crimes Against Dignity?, in the Book 2, Section 8 of Turkish Penal Code (Nr. 5237). The physical element of defamation is to attribute a concrete act or a fact to another person by undermining his/her honor, dignity or to attack a person?s honor, dignity or respectability through insults. In order to punish the insults in the absence of the victim the actor should have communicated with at least three persons. The condition of communication required herein is not the element of this crime, but the condition of punibility.The causes of justification are the execution of a provision of law or the order of a competent authority, carrying out of right in which the right of chronicle and critique, right of disciplining, the right of claim and defense, and the cause of necessity. The Psychological element of the crime is criminal intention (dolus). The ordinary intention is sufficient for this crime and special motives are not required. Due to putting of eventual intent in the new Turkish Penal Code, it is possible to commit this crime with eventual intention as well.The aggravative causes of the crime are defamation against a public official, defamation due to using of liberty of religious thoughts and opinions, defamation through mentioning the sacred values of the religion (art.125/3) and publicly defamation (art.125/4). The reductive causes of the crime are ordinary unjust provocation (art.29), defamation against unjust act and reciprocal defamation, two of special unjust provocations for defamation (art. 129/1-3).In the Fifth Section of the study, the causes of subjective nonpunibility have been examined. These causes are the right to proof, defamation against unjust act, defamation against intentional injuring and the reciprocal defamation.Except for defamation against a public official, the crimes of defamation are depend on complaint and compromise. The period of complaint and right to petition is 6 months. The prescription period for trial is 8 years.In the Eighth, the last Section of the study, the crime of defamation against the memory of dead person, arranged in the art.130 of Turkish Penal Code, has been examined. In spite of arranging in the section of the crime against dignity, this crime has some characteristics apart from ordinary defamation arranged in the art.125. Similar and different points have been mentioned in the study.