Yapı yıkım uygulamalarında alınması gerekli ölçümler ve yorumlanmaları
Required measurements and their expositions in structure demolition technics
- Tez No: 476581
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnsanların içerisinde yaşamlarını sürdükleri yapılar zamanla ekonomik ömürlerini tamamlamakta ve yıpranmaktadır. Ayrıca bölgedeki nüfusun artması nedeniyle eski yapıların yerlerine çok daha büyük ve daha fazla sayıda insanın yaşamını sürdürebileceği kapasitesi daha yüksek yapıların inşa edilmesi bir zorunluluk haline gelmektedir. Bu nedenlerle yapıların yıkılması ve yerlerine çok daha modern ve teknolojisi gelişmiş yapıların yapılması bir gereklilik haline gelmektedir. Bu nedenlere ek olarak, yaşanan ve büyük bir bölgeyi etkileyen afetlerde bu olayın gerçekleştiği bölgede çeşitli seviyelerde hasar almış yapıların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması ihtiyacını ortaya çıkartmaktadır. Ülkemiz deprem, sel, heyelan gibi büyük bölgeleri etkileyebilecek afetlerin yaşandığı coğrafi bir bölgededir. Bu nedenlerle çok sayıda yapının mühendislik ilkeleri ve yöntemleri dahilinde projelendirilerek yıkılması önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapı inşasında mühendislik kriterleri gözetilerek nasıl bir projelendirme yapılıyorsa, yapıların ömürlerini tamamladıktan sonra yıkılması işlemi de bir mühendislik çalışması olarak düşünülmeli ve detaylı olarak projelendirilmelidir. Önümüzdeki 20 yıl içinde ülke çapında yaklaşık 6,7 milyon konut biriminin yıkılıp yeniden inşa edileceği tahmin edilmektedir. Bu yılda yaklaşık 334.000 birime karşılık gelmektedir. Yalnızca yıkım ve yeniden inşa maliyeti için her yıl yaklaşık 44 milyar TL (23 milyar ABD doları) finansman gerekli olacağı hesaplanmıştır. Yıkım projeleri ve çalışmalarının önemli bir bölümü ise yürütülen yıkım çalışması esnasında çevre yapılar ve canlıların bu çalışmadan etkilenip etkilenmediği ile ilgili olarak alınması gerekli mühendislik ölçümleridir. Bu ölçümleri üç ana başlıkta toplamak mümkün olup, ses, toz ve titreşim ile ilgili mühendislik ölçümlerinin alınması ve yürütülen yıkım projesi esnasında çevresel etkilerin belirlenmesi bir gerekliliktir. Bu ölçümler yıkım projelendirme çalışmalarının önemli bir kısmı olup mutlaka alınması gereklidir. Yürütülen tez çalışması kapsamında yıkım projeleri esnasında alınması gerekli mühendislik ölçümleri ile ilgili bilgiler verilecek ve yapılan pilot uygulamalar ile örneklemeler yapılarak bu konuda yapılması gerekli çalışmalar detayları ile anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Buildings in which people live complete their economic lives and wear in time. Moreover, due to the population increase in the region, it becomes a necessity to build much larger and high capacity buildings in which more people can live, instead of old structures. Therefore, it becomes a necessity to demolish these structures and to build more modern and technologically advanced buildings. In addition to these reasons, disasters affecting a large region also reveal the necessity of demolishing structures damaged in various levels in the area in which these events occur and replacing them with the new ones. Our country is a geographical region where disasters such as earthquakes, floods, landslides can affect large regions. For these reasons, it is an important need to demolish a large number of buildings by designing their demolition within engineering principles and methods. Demolishment process of structures after expiration of their lives should be considered as an engineering study and be designed in detail likewise a project to build a structure is being carried out in accordance with the engineering criteria. It is estimated that approximately 6.7 million housing units will be demolished and rebuilt nationwide over the next 20 years. This corresponds to about 334,000 units a year. It is calculated that about 44 billion TL (23 billion US dollars) of financing will be required annually just for the cost of demolition and reconstruction. An important part of the demolition projects and studies are the engineering measurements that need to be taken related to whether surrounding structures and living things are affected by this work during the demolition work being carried out. These measurements can be summarized in three main chapters and it is a requirement to take engineering measurements related to sound, dust and vibration and to determine the environmental impacts during the demolition project. These measurements are an important part of the demolition project studies and must be taken absolutely. Within the scope of the thesis study, information about the necessary engineering measurements to be taken during the demolition projects will be provided and the necessary actions to be taken on this subject will be explained in details by sampling made with the pilot exercises.