Grafen sentezi ve karaketrizasyonu
Synthesis and characterization of graphene
  1. Tez No: 476582
  2. Yazar: DİLARA İÇKECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET NEZİR, DOÇ. DR. RECEP ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda, özellikle malzeme biliminde, kendine özgü elektriksel ve yapısal özelliklere sahip iki boyutlu grafen üzerine teorik ve deneysel birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların birçoğu, grafenin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları hakkındadır. Bu araştırmada temel amacımız Hummers ve Modifiye hummers yöntemleriyle grafen oksit sentezini gerçekleştirmek ve sonrasında hidrazin ve C vitamini kullanarak grafen'e indirgemektir. Bu amaçla çalışmamızda, Geçirmeli Elektron mikroskobu (TEM), Raman spektroskopisi, FTIR ve Elementel analiz ile sonuçlar incelendi. Ayrıca, iki farklı metot kullanılarak sentezlenen grafenlerin yapısı incelendi. C vitaminiyle kimyasal olarak indirgenmiş grafeni, Geçirmeli elektron mikroskobu (TEM)'da elektron kırınım tekniği ile incelendi. Bunun sonucunda, indirgenmiş grafen oksitin tek ve birkaç katmanlı bir yapıdan oluştuğu gözlemlendi. Raman Analizin sonuçları ile C vitaminiyle indirgenmiş grafen oksit numunesinde 1580 cm-1'de G bandı ve 1342 cm-1'de D bandın temel titreşimler ortaya çıktığı görüldü. Buna ek olarak yeni sp2 yapıların oluştuduğu ve hidrazin ile indirgenmiş grafen oksitte kıyasla daha çok düzenli yapıların miktarında bir artış olduğu görüldü. Dahası C vitaminiyle indirgenmiş grafen oksit şeklinde üretilen malzemenin daha üstün elektriksel özelliklere sahip olduğu bulundu. Toksik ajan kullanımı engelleyen C vitaminiyle elde edilen indirgenmiş grafen oksit hem çevre dostu hem de diğer bilinen teknikler ile aynı yüksek kalitede toksit olmayan grafen bazlı malzemelerin üretimine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
In recent years, many of different theoretical and experimental researchers have been making on two-dimensional graphene having unique electrical and mechanical characteristics that their especially in material sciences. In this study, our aim was to synthesize the graphene oxide by Hummers and Modified Hummers Methods and then to reduce it by using hydrazine and vitamin C. The graphene sheets will be characterized by transmission electron microscopy, Raman spectroscopy, Fourier transform spectroscopy and elemental analysis that are synthesized graphene. At the next stage of the project, we will investigate that the structure of the graphene is synthesized by using two different methods, and compare physical properties. The chemically reduced graphene via Vitamin C was examined by Electron Diffraction Technique in the TEM. The results showed that the structure consists of a mixture of single and few layers of rGO. Based on Raman Analysis, rGO (Vitamin C) samples revealed fundamental vibrations at 1580 cm-1 (G band) and 1342 cm-1 (D´ band). Additionally, the findings indicated an occurrence of the New sp2 structures and an increase in the amount of regular structures compared to the rGO that is reduced via hydrazine. Furthermore, the RGO (Vitamin C) produced this way was found to have outstanding electrical properties. The GO reduction technique prevents the use of toxic agents, which contributes to the generation of toxic free graphene that is both environmentally friendly and with the same high quality as the other known techniques.