Türkiye'nin ithal ettiği muzların ağır metal ve mineral besin elementleri içeriğinin belirlenmesi
Determination of the contents of heavy metal and mineral nutrition materials imported by Turkey
- Tez No: 476602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez çalışmasında 2 farklı markaya ait toplamda 30 tane ithal muz örneğinde bazı ağır metal ve mineral besin elementleri miktarı analiz edildi. İthal tarım ürünümüz olan muzun ağır metal ve besin element içeriği, bulaşma kaynakları ve insan sağlığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada değerlendirilen ağır metallerin (Kadmiyum, Nikel ve Kurşun), mineral besin elementlerinin (Bor, Kalsiyum, Bakır, Demir, Potasyum, Magnezyum, Mangan, Sodyum ve Çinko) analizleri Namık Kemal Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarında İndüktif Eşleşmiş Plazma / Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) cihazı ile ölçülmüştür. Bulunan değerler muzda bulunması gereken standart değerler ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda kullanılan iki markanın ithal muz örneklerinin ortalama değerleri özellikle Potasyum (K), Fosfor (P) ve Magnezyum (Mg) elementi miktarları açısından zengin bulunmuştur. İki marka örneklerindeki Fosfor (P), Magnezyum (Mg), Bakır (Cu), Sodyum (Na) ve Çinko (Zn) miktarları istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur (p < 0,05). K, Ca, Fe, Mn, B, Mo, Ni, Se ve Hg elementlerinin iki marka arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farkın olmadığı bulunmuştur (p> 0,05). 30 tane ithal muz örneğinde Cd ve Pb elementleri tespit edilmemiştir. Ağır metal olan Nikel bir tane numunede tespit edilmemiştir. 29 tane ithal muz örneğinde Nikel elementinin ortalaması 0,29 ppm olarak tespit edilmiştir. Ağır metaller zamanla vücutta biriktiği için ithal edilen ürünlere dikkat edilmelidir. Araştırmamızda kullanılan ithal muzların bazı ağır metal (Cd, Ni, Hg) ve bazı besin elementleri (Zn, Cu) derişimleri toksik etki gösterebilecek sınır değer aralığı bakımından herhangi bir risk oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the amount of very heavy metal and mineral nutrients in the sample of 30 imported bananas belonging to 2 different brands was analyzed. Heavy metal content, contamination sources and effects on human health were investigated for bananas which are our imported agricultural crops. Analyzes of the heavy metals (cadmium, nickel and lead) and mineral nutrients(boron, calcium, copper, iron, potassium, magnesium,manganese, sodium and zinc) evaluated in this study were performed by Inductively Coupled Plasma / Optical Emission Spectrometer (ICP-OES) instrument in Namık Kemal University Scientific and Technological Research Application and Research Center Laboratory. Then, the values in this analysis were compared with the standard values that should be found in the banana. The average values of the imported banana samples of the two brands used in our study were found to be particularly rich in terms of the amounts of potassium (K), phosphorus (P) and magnesium (Mg). Quantities of phosphorus (P), magnesium (Mg), copper (Cu) and mercury (Hg) in these two brand samples were statistically significant (p < 0,05). There is no statistically significant difference between the two brands for P, Ca, Fe, Mn, Ni, Se and Hg elements (p> 0,05). Cd and Pb elements were not detected in this 30 imported banana samples. Nickel is a heavy metal that is not detected in a grain sample. In the 29 imported banana samples, average of the Nickel element was found to be 0,29 ppm. Attention should be paid to these imported crops because heavy metals accumulate in the body over time. It has been determined that the imported bananas used in our research do not pose any risk for the toxic effect boundary value range of some heavy metals and some nutrients.