The impact of incapacitation of multiple critical sensor nodes on wireless sensor network lifetime
Krıtık dügümlerın etkısızlestırılmesının kablosuz algılayıcı ag yasam süresı azalmasına etkılerı
- Tez No: 476675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kablosuz Algılayıcı Aglar (KAA) askeri güvenlik ve çevre gözetleme vb. kritik kontrol etme uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu tip kritik uygulamarda algılayıcı dügümler ˘ düsman saldırıları için potansiyel birer hedeftir. KAA'ların en önemli performans ölçütlerinden birisi ag yasam süresi oldugu için çe¸sitli saldırılarla algılayıcı dügümlerden en kritik olanlarının ele geçirilmesi ve i¸slevsiz hale getirilmesi ag yasam süresini ciddi miktarda etkilemektedir. Bu çalı¸smada Dogrusal Programlama (DP) tabanlı iki tane özgün algoritma geli¸stirilmis olup kritik dügümlerin ele geçirilmesinin KAA ya¸sam süresine olan etkileri sistematik biçimde ele alınmı¸stır. Bu çalısma sonucunda kritik dügümlerin ele geçirilmesinin ag yasam süresini ciddi ölçüde düsürdügü sonuçlarına varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) are envisioned to be utilized in many application areas such as critical infrastructure monitoring, therefore, WSN nodes are potential targets for adversaries. Network lifetime is one of the most important performance indicators in WSNs. Possibility of reducing the network lifetime significantly by eliminating a certain subset of nodes through various attacks will create the opportunity for the adversaries to hamper the performance of WSNs with a low risk of detection. However, the extent of reduction in network lifetime due to elimination of a group of critical sensor nodes has never been investigated in the literature. Therefore, in this study , we created a novel Linear Programming (LP) framework to model the impact of critical node elimination attacks on WSNs and explored the parameter space through numerical evaluations of the LP model. Our results show that critical node elimination attacks can shorten the network lifetime significantly .