Assessing the digital front lines: The impact of DDoS attacks in the Russo-Ukrainian conflict
Dijital cephelerin değerlendirilmesi: Rusya-Ukrayna savaşındaki DDoS saldırılarının etkileri
  1. Tez No: 898430
  2. Yazar: YAĞIZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZULLAH ORÇUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dijital hizmetler kesintisiz iletişim ve bilgi aktarımını sağladığı için modern toplumlar ve ekonomiler için oldukça önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu hizmetleri sağlayan altyapılar siber suçlular tarafından felce uğratılabilir, bu da dolandırıcılık faaliyetlerine ve hatta bu hizmetlerin kullanılamamasına yol açabilir. Dijital hizmetler savaşlar esnasında odak noktalarından biri haline gelmiştir, çünkü bu hizmetlerin kullanılamaz hale getirilmesi hedef alınan ülkenin ekonomisine temel hizmetlerin kesintiye uğraması ve iletişim ağlarının çökmesi vasıtasıyla büyük zararlar verir. Bu çalışmada halihazırda sürmekte olan Rusya-Ukrayna savaşının bir parçası olarak gerçekleştirilen DDoS saldılarının web siteleri ve dijital servisler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Takip edilen ataklar dört aydan uzun bir sürede, 28 Kasım 2022 ve 15 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Toplamda 1,257 web sitesi ve dijital servis izlenmiş olup, yaklaşık üçte birlik bir kısmının tamamen kullanım dışı kaldığı gözlemlenmiştir. Hedeflerin hangi kriterlere göre seçilmiş olduğu taraflara göre ciddi farklılıklar göstermiştir. Ayrıca, hedeflere tekrarlı bir şekilde saldırılması durumu da taraflar arasında değişiklik göstermiş olup, tarafların stratejilerindeki farklılığı vurgulamaktadır. Hedeflerin DDoS koruma hizmetlerini kullanma durumları incelendiğinde oldukça düşük bir kısmının bu tip hizmetlerden faydalandığı görülmüştür. Ayrıca Rusya yanlısı bazı hedeflerin Rusya'ya karşı yaptırım uygulayan ülkelerdeki birtakım şirketlerin sunduğu DDoS koruma hizmetlerinden yararlanabildiği gözlemlenmiştir. Son olarak, Rusya yanlısı web siteleri tarafından coğrafi konuma dayalı erişim politikalarının kullanımı da araştırılmıştır. Çoğunun herhangi bir coğrafi konuma dayalı erişim kısıtlaması kullanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital services are crucial for modern societies and economies, enabling constant communication and information exchange. However, the same infrastructures powering those services can be paralyzed by cybercriminals, leading to fraudulent activities and even the unavailability of these services. Digital services have become one of the focal points of interest during wartime. Rendering them unavailable has severe consequences for the targeted nations' economy, disrupting essential services and incapacitating communication networks. This study assessed the impact and effectiveness of Distributed Denial of Service (DDoS) attacks intended to disrupt access to websites and digital services during the ongoing Russo-Ukrainian war. Attacks between the sides were observed for over four months, between 28 November 2022 and 15 April 2023. In total, 1,257 websites and digital services were monitored, and nearly one-third suffered from the attacks by being completely shut down. When the target selection trends were studied, we observed significantly different patterns. The recurrence in target registration also changed drastically, implying different strategies embraced by the sides. Moreover, the targets' behavior regarding DDoS protection service adoption was investigated, and the observed adoption rates were surprisingly low. In addition, we observed that some pro-Russian targets could obtain DDoS protection services offered by companies based in countries imposing sanctions on Russia. Lastly, the use of geolocation-based access policies by pro-Russian websites was also investigated. Our findings showed that most of them did not employ any form of geolocation-based access restrictions.