Grafik işleme birimi önbelleklerinde yerelliğe bağlı dinamik yazma politikası
Locality driven dynamic cache write policy on graphics processing units
- Tez No: 476686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GPU Önbelleklerinde Yerelliğe Bağlı Dinamik Yazma Politikası önerilen yazma yerelliği detektörü kullanarak uygulamaların belli bölgelerindeki yerellik yoğunluklarına bakarak uygun görülen önbellek yazma politikasına aktif geçişi sağlamaktadır. GPU mimarilerinde kullanılan farklı yazma politikalarının birbirlerine göre belli durumlarda avantajları bulunmaktadır. Uygulamaların çalışma anında tercih edilebilecek yazma politikası uygulamanın ve donanımın birçok parametrelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüz GPU mimarilerinde derleyiciler tarafından sabit bir yazma politikası seçilmektedir. Bu çalışmada saat periyot çözünürlüğünde çalışabilen GPU simülatörü üzerinde uygulamaların çalışma anında yerellik yoğunluklarına göre kullanılan yazma politikaları arasında dinamik geçişler yapılarak sabit bir yazma politikasına göre başarım artışı sağlanabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Locality Driven Dynamic Write Policy on GPU Caches switches to appropriate write policy by sampling locality densities at intervals of an application with the suggested locality detector. Different write policies being used in GPU architectures has their own advantages compared to other policies. The most appropriate cache write policy at runtime can vary depending on the type of application and hardware resources. Present day GPU architectures use a fixed cache policy which is decided to be used before run time. On this study, we showed that it is possible to increase the performance of applications by using a dynamic cache write policy instead of a fixed cache policy on a cycle level GPU performance simulator.