Burdur süt sığırcılığının sorunları ve çözüm önerileri
Problems of the dairy cattle production in Burdur and some suggestions to solues them
  1. Tez No: 47669
  2. Yazar: H.HÜSEYİN OLUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET Burdur süt sığırcılığının sorunlarını saptamak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek amacı ile bir çalışma yapılmıştır. Araştırma alam olarak il hayvancılığını en iyi şekilde temsil edecek nitelikte 68 köy saptanmış olup, daha sonra süt sığırcılığı üretim faaliyetinin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, bu köylerden anket yapılacak 340 işletme,“ gayeli örnekleme ”yöntemiyle telklenmiştir. Anket yoluyla toplanan verilerin dökümü yapıldıktan sonra, ilk olarak inek sayısı esas alınmak suretiyle 340 işletme, 3 büyüklük grubuna ayrılmıştır. Daha sonra, her gruba giren işletmelere ait veriler çizelgeler halinde değerlendirilerek, aşağıda özetlenen sonuçlar çıkarılmıştır: 1. İşletmelerin büyük çoğunluğunu 1-5 baş ineğe sahip küçük işletmeler oluşturmaktadır. 2. İşletmelerin sahip oldukları arazi varlıkları karlı bir hayvancılık için yetersizdir. 3. Saf Siyah Alaca' ların oram bütün işletme gruplarında yüksek bulunmuştur 4. İşletme büyüklüğü arttıkça kaliteli yem bitkileri ekiminde artış gözlenmiştir. 5. İşletme büyüklüğü arttıkça projeli ahırların oram artmaktadır. 6. Bütün işletme gruplarında sütün tamamına yakın kısmı satılmakta olup, diğer ürünlere dönüştürülüp pazarlanması yaygın değildir. 7. İneklerin ortalama günlük süt verimleri en küçük ve en büyük işletme gruplarında sırasıyla; 14.42 kg ve 18 kg olarak saptanmıştır. 508. İşletmelerde genel olarak buzağılara süt emiştirilerek verilmektedir. Buzağı beslenmesine ilişkin teknik hususlara gereken önem verilmemektedir. 9. İşletmelerde en fazla görülen hastalık mastitistir. Bu hastalığın görülme oram büyük işletmelerde daha azdır. Bunlarda özel veteriner hizmetlerinden faydalananların oranı yüksektir. 10. Kayıt tutan ve numaralama yapanların oram 10' dan fazla ineğe sahip işletmelerde, diğerlerinden fazladır. 11. Aşımda daha çok yapay tohumlama tercih edilmektedir. Ancak yapay tohumlamada döl tutmanın düşük olduğu tesbit edilmiştir. 12. Besicilikle uğraşan işletmeler yok denecek kadar azdır. 13. Küçük işletmeler maddi imkansızlık yüzünden yerli hayvanlardan memnun olmadıkları halde, bunları elde tutmak zorunda kalmaktadırlar. 14. İşletmelerin hiç birisinde gübre çukuru bulunmamakta, gübre toprak üstünde açık olarak biriktirilmektedir. Gübrenin büyük çoğunluğu işletme içinde kullanılmaktadır. 15. Küçük işletmeler kredi imkanlarından yararlanamamaktadır. 16. Yetiştiricilerin çoğu yaptıkları işten memnun olduklarım bildirmişlerdir. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY A study was carried out in order to determine the problems of the dairy cattle farms in Burdur province and to raise suggestions to solve them. A total of 340 farms selected from 68 villages were evaluated through the inquirie sprepared. The data collected from the inquiries indicated the information summarized below: 1. Most of the farms were small farms consisting less then 6 cows. 2. They don't have lands large enough for a profitable production. 3. Most of the animals existing in all farms were Holsteins. 4. The production of high quality feed and forage production increased as the capacity of the farms increased. 5. Similiarry, the number of projected stables increased with an increase in capacity of the farms. 6. Nearly all the milk produced is sold as raw in all farms. 7. The average dairy milk production changed from 14.42 to 18 kg. 8. In generally speaking, feeding conditions of the calves were found no sufficient. 529. The widespread disease was mastitis being lower in larger farms than the smallers. The ratio of those receiving service from a private veterinarian were also high among the large farms. 10. The number of the farms involving record and numbering process were quite higher in those having more than 1 0 cows than the others. 11. Artifical insemination is preferred mostly; however, there are problems in the practice resulting low fertilization. 12. Number of the farms dealing with fattening were almost negligable. 13. The smaller farms have had to keep their native breed cows due to some financial shortages even they haven't been satisfied with the production. 14. Since none of the farms had pits for manure it was kept to age open on the ground ; and most of the manure produced is utilized as fertilizer. 15.The small farms were not able to benefit from Agricultural Bank credits. 16. Most of the farmers mentioned that they were satisfied with the job they were engaged. 53