Demokratik barış teorisi'ne bir bakış: Mülkiyet hakkı perspektifi
New perspective on democratic peace theory: Property rights
  1. Tez No: 476695
  2. Yazar: BURAK DURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BİLGEHAN ÖZPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde demokrasi özellikleri gösteren fakat mülkiyet hakkının korunmasını güçlü bir şekilde sağlayamayan ülkelerin dış politikada çatışmaya daha yatkın olup olmadıkları araştırılmıştır. Demokratik kurumsallaşma açısından birbirine yakın olan liberal ve illiberal demokrasilerin mülkiyet hakkının ihlali konusunda ne şekilde ayrıştıkları incelenmiştir. Bu durumu incelemek için, demokratik kurumlar, girişim özgürlüğü, dış ticaret özgürlüğü, yabancı yatırım özgürlüğü gibi kontrol değişkenleri kullanılmış, bağımsız değişkenler olan mülkiyet hakkının korunmasındaki başarının/başarısızlığın ve yolsuzluğun, çatışmaya etkileri incelenmiştir. Mülkiyet hakkı iyi korunan, yolsuzluğun görece az olduğu, şeffaf demokrasilerde çatışmaya yatkınlığın mülkiyet hakkı kötü korunan, yolsuzluğun görece fazla olduğu şeffaf olmayan demokrasilere göre daha az olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is analyzed whether defective democracies that are unable to protect property rights tend to have more aggressive foreign policies than democracies that protect property rights effectively. Despite convergence of the democratic institutions between liberal and illiberal democracies, what kind of differences are there in their approach to property rights. To understand and analyze this phenomenon, democratic institutions, business freedom, trade freedom, investment freedom were used as control variables. Government's success to protect property rights and avoid corruption were used as independent variables. Military interstate disputes were dependent variable. Democracies that protect property rights effectively and have minimal corruption problem are more inclined to pursue peaceful foreign policies while defective democracies that protect property rights poorly and have corruption problem are more inclined to pursue aggressive foreign policies.