Iş gereksinimi odaklı test senaryoları üretim modeli
Busi̇ness requirement oriented test scenario generation model
  1. Tez No: 476721
  2. Yazar: BÜŞRA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
'İŞ GEREKSİNİMİ ODAKLI TEST SENARYOLARI ÜRETİM MODELİ' adlı bu tez çalışması kapsamında, yazılım ve test senaryosu üretim süreçleri analiz edilmiş ve test sürecinin yazılım yaşam döngüsüne test senaryolarının oluşturulmasıyla erken dahil edilmesi incelenmiştir. Modelin yazılım üretim sistemine uygulanmasıyla insan kaynaklarının tasarrufunu sağlayacak test senaryoları üretimi süreci, yöntem ve teknikleri araştırılmıştır. Literatürdeki çalışmalara bakıldığında, test senaryolarının gereksinim odaklı olmadığı ve üretim sürecinin genellikle test uzmanlarına bırakıldığı görülmüştür. Bu çalışmada ise test senaryoları analiz ve tasarım aşamasından itibaren sistem tarafından otomatik olarak üretilmesi, birçok bilgi kataloglarından geçmiş verilerin kullanımı ve hataların erken çözümünün yazılım yaşam döngüsüne kattığı verimlilik ve tasarrufu açıklanmıştır. Büyük ölçekli kurumsal firmalarda uygulanabilir, iş gereksinimi odaklı test senaryosu üretme modeli önerilmiş ve içermesi gereken özellikler anlatılmıştır. İş gereksinimlerini ekran tanımı, tasarımı, ekrandan alınacak veri tipleri, aksiyonlar ve özellikleri, tanımlı işlemler ve sistem entegrasyon tanımlarının yapılabileceği tanım tabanlı bir araç aracılığı ile alınabileceği ifade edilmiştir. Önerilen model, iş gereksinimleri tanımları referans alınarak senaryolaştırılmış kaynak kodu, test senaryolarını içeren test kaynak kodları, test senaryo dokümanı, birim testi kodları, otomasyonlara bağlı çalıştırılabilir kod blokları, analiz dokümanı ve test raporu üretebilmelidir. Bu sayede kurala bağlı üretilebilen birçok senaryo ve çalıştırılabilir kodlar üretilmiş olup, yazılım mühendisi, sistem analisti, test mühendisi gibi pahalı kaynakların yerinde ve verimli kullanılması hedeflenmiştir. Önerilen sistem bu çıktıları üretmek için güçlü, oturmuş, olgunlaşmış bir kurumsal mimariye ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis 'BUSINESS REQUIREMENT ORIENTED TEST SCENARIO GENERATION MODEL', software and test scenario generation process has been analyzed and the early involvement of the test cycle with the creation of test scenarios in the software development life cycle has been investigated. With the application of the model to the software production system, the production process, methods and techniques of the test scenarios that will save human resources have been investigated. When we look at studies in the literature, it has been found that test scenarios are not requirements oriented and that the production process of test scenarios is often left to test experts. In this study, the test scenario is automatically generated by the system from the analysis and design phase, the use of historical data from many information catalogs and the productivity and savings that the early solution of the errors add to the software life cycle. A model for producing a business-focused test scenario that is applicable to large-scale enterprise firms has been proposed and describes the features that need to be included. It has been stated that business requirements can be obtained through screen definition, design, data types to be taken from the screen, actions and properties, defined operations and a definition based tool which can define system integration. The proposed model should be able to produce scripted source code with reference to business requirement definitions, test source codes containing test scenarios, test scenario document, unit test codes, executable code blocks connected to automations, analysis document and test report. In this way, many scenarios and executable codes that can be produced according to the rule are produced and it is aimed to use the expensive resources such as software engineer, system analyst and test engineer in place and efficiently. The proposed system needs a strong, steady, ripe enterprise architecture to produce these outputs.