Yer seçimi ve araç rotalama problemi: Gıda sektöründe bir uygulama
Location routing problem: An application in food industry
  1. Tez No: 476722
  2. Yazar: ESRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET REHA BOTSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde şirketlerin kâr marjlarını artırabilmeleri için tedarik zinciri süreçlerini çok iyi yönetmeleri ve bu süreç içerisinde kararlarını maliyetleri en aza indirgeyerek kesin ve hızlı bir şekilde vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın verileri kullanılarak potansiyel depo yerlerinden şirketin müşterileri ve siparişleri doğrultusunda yönetilebilecek en verimli depolar matematiksel model ile belirlenmiş; seçilen depolara müşteriler atanmış ve belirlenen her depo ve ilgili müşteri grubu için kapasite kısıtlı araç rotalama problemi farklı yaklaşımlarla çözülmüştür. Çalıştığımız bu temel problem literatürde yer seçimi ve araç rotalama problemi olarak da tanımlanmaktadır. Gerçek veriler üzerinden çalışılan bu yer seçimi ve araç rotalama problemi için farklı yaklaşımlarla elde edilen sonuçlar kıyaslanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, in line with the technological development, the companies should manage supply chain process in the best way in order to increase their profit margin. Also in this process, it is neccessary for the companies to have a good decision making mechanism that results in fast and minimum cost decisions. In this study, using the data of a food processing company, the best warehouse locations and their assigned customers are determined via mathematical programming with respect to the location and customer requirement constraints. For each opened warehouse facility and its assigned customer group, capacitated vehicle routing problem is solved using different approaches. This integrated problem is referred in the literature as location-routing problem. For this location-routing problem with real life data, we compare solutions obtained by different approaches and provide suggestions.