Slide attack and its applications
Slide atak ve uygulamaları
- Tez No: 476733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİDDİN UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Blok şifreler, büyük boyuttaki verilerin şifrelenmesinde kullanılan bir şifreleme yöntemidir. Bu verilere örnek olarak, kamusal bilgiler, bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgiler, sağlık sektöründe kullanılan bilgiler örnek olarak gösterilerbilir. Teknolojik gelişmeler neticesinde blok şifrelere küçük boyuttaki verilerin şifrelenmesinde de ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek olarak, akıllı kartlarda, araba anahtarlarında, kısacası nesnelerin interneti olarak adlandırılan yapıların büyük bir kısmında blok şifreler kullanılmaktadır. Bu tür şifreleme sistemlerine, hafif siklet kriptosistemler denmektedir. Blok Şifrelere yapılan en ünlü ataklar lineer ve diferansiyel kriptanaliz yöntemleridir. Fakat hafif siklet algoritmalar bu ataklardan etkilenmemektedir. Çünkü hafif siklet algoritmaların güvenliği, dizayn kriterleri ile birlikte tur sayısının çok fazla olmasıdır. Yine de bu algoritmaların zayıf olduğu kriptanaliz yöntemleri bulunmaktadır. Kaydırma atakları bunlardan biridir. Kaydırma atakları tur sayısından bağımsız olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle özellikle hafif siklet algoritmalar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tezde kaydırma ataklarının temellerinden ve matematiksel altyapılarından bahsedilecektir. Ayrıca kaydırma ataklarını daha iyi anlamak için örnek uygulamalar anlatılmaktadır. Buna ek olarak bir hafif siklet algoritması olan PRESENT'in sadeleştirilmiş versiyonuna bir atak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Block ciphers, widely used in cryptography, have been designed to encrypt large amount of data such as public sector services, banking services, Healthcare contributions. With the increment of technological developments, they have also been started to be used for small data in industrial products such as Internet of Things, smart cards, car keys etc. These types of cryptosystems are called as lightweight cryptosystems. Similar to other cryptographic algorithms, the ones used in lightweight systems need to be tested towards cryptanalytic techniques. The most common techniques are differential and linear cryptanalysis. However, they become less efficient when the number of rounds in algorithms is increased. At this point, a new method called slide attack which is independent of the number of rounds is developed. This thesis focuses on the fundamentals of the slide attack and especially how it works on block ciphers. Additionally, some applications that will be beneficial to understand slide attack is given. Moreover, we give a practical attack to a variant of PRESENT lightweight block cipher.