Antalya'da güneş enerjisi kazanımı açısından en uygun sera yönünün simülasyon yöntemi ile belirlenmesi
Simulated estimation of the optimum greenhouse orientation for solar energy gain in Antalya
  1. Tez No: 47682
  2. Yazar: AKIN TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RUHİ BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Antalya koşullarında sera yüzeyine gelen güneş ışınla rının geliş açısı ve anlık güneş radyasyonu düzeyi gözönüne alınarak, tip bir seranın değişik yönlerde yerleştirilmesi durumunda kazandığı güneş enerjisi miktarının karşılaştırıl madı amacıyla bir bilgisayar model çalışması yapılmıştır. Geliştirilen bilgisayar modelinde Antalya iklim koşulla rı cr.lcE ve boylam derecesi, tip seranın boyutları, yüzey eğim açısı, yüzey azimut aÇısi ve örtü geçirgenliği girdi olarak kullanılmış ve Çalışmada 640 kb kapasiteli bir 486 Dx bilgisayardan yararlanılmıştır- Modelde, yaygın ışınım, rüz gar, yansıma, örtü malzemesinin kirliliği ve eskiliği, bulut luluk, sera elemanlarının oluşturacağı gölgelemenin etkisi gibi koşulların tüm seralar için aynı olduğu varsayılmıştır. Doğu batı kuzey-güney, güneydogu-kuzeybatı ve kuzeydoğu-güney batı olmak üzere dört farklı sera konumu için çıktı olarak ht_r bir sera yüzeyinin ve tüm seranın güneş enerjisi kazanımı elde edilmiştir. Sonuç olarak, Antalya için diğer bütün koşullar eşit kabul edildiğinde, doğrudan ışınım (direkt radyasyon) kazanı mı açısından güneydoğu kuzeybatı yönlü seraların daha uygun olduğu belirlenmiştir. Ancak, modelde kullanılan varsayımlar dikkate alınırsa (yaygın ışınım, rüzgar, yansıma, örtü malze mesinin kirliliği ve eskiliği, bulutluluk, sera elemanlarının oluşturacağı gölgelemenin etkisi gibi) seraların kuzey- güney yönünde kurulması önerilebilir. 41
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A modelling study has been carried out by comparing the solar energy amount gained by greenhouses located at differ ent directions. In the study, incidence angle and solar ra diation level of the sun rays on the greenhouse have been taken into consideration for Antalya region. In the model developed, the climatic conditions, lati tude and altitude, azimuth angle and trarismittance of cover ing materials have been used as input data for carrying out calculations in a 486 Dx computer. In the model, diffused radiation, wind, reflection, the state of the covering mate rial (age, dust etc.), cloudiness and shadow effect have been assumed to be same for all greenhouses. The solar energy gain has been obtained for four different greenhouse positi ons located East -West, North-South, Southeast-Northwest and Northeast -Southwest. The results of this study indicated that Southeast -North west located greenhouses were more appropriate in terms of direct radiation gain in Antalya. However, if the assumptions used in the model are not taken into consideration, North- South location of the greenhouses can be suggested, due to the negative effects of the north winds on the heat loss from the greenhouse and the shadow. 42