2,4-D ve Maleik hidrazid'in pimpla turionellae L. (Hymenoptera : lchneumonidae)'nın embriyolojik gelişiminde gilikojen seviyesine etkileri
  1. Tez No: 47681
  2. Yazar: AYSUN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, tarımda yabancı otlarla kimyasal savaşımda kullanılan herbisitlerden 2,4-D ve maleik hidrazid'in, hymenopter bir parazitoid olan P. turionellae yumurtalarının açüma oranına ve embriyolojik gelişim süresince glikojen seviyelerine etkileri çalışıldı. 2,4-D'nin 10, 40, 50, 80 ve 100 ppm'lik derişimleri ile maleik hidrazid'in ise 100, 140, 160, 180 ve 200 ppm'lik derişimleri P. turionellae yumurtalarına in-vitro olarak uygulandı. Uygulanan bu derişimlerden 40, 50 ve 80 ppm'lik 2,4-D ile 140, 160, 180 ve 200 ppm' lik maleik hidrazid'in, P, turionellae yumurtalarının açılma oranlarını azalttığı gözlendi. 100 ppm'lik 2,4-D uygulamasında ise yumurta açılımı gözlenmedi. P. turionellae yumurtalarında glikojen miktarını saptamak için embriyolojik gelişim süresince sıfır, dört, sekiz, 24 ve 30. saatlerde glikojen miktarı ölçüldü. Kontrol grubundaki yumurtalarda glikojen miktarı sekizinci saate kadar yükseldi, daha sonra ise düşüş gösterdi. P. turionellae yumurtalarına uygulanan 50 ppm'lik 2,4-D ile 140 ppm'lik maleik hidrazid derişimleri embriyolojik gelişim süresince yumurtalardaki glikojen miktarını önemli ölçüde düşürdü. Bal çözeltisi (%50) ile beslenen E. turionellae dişilerinin bıraktıkları yumurtaların, (embriyolojik gelişimin başlangıcındaki sıfırıncı saat) glikojen miktarı ile embriyolojik gelişimin sonunda (30. saat) yumurtalardan çıkan larvaların glikojen miktarları arasında fark olmadığı saptandı. Ancak içerisinde 2,4-D ve maleik hidrazid'in 300 ppm'lik, derişimlerinin bulunduğu %50 bal çözeltisi ile beslenen P turionellae'nın bıraktığı yumurtaların glikojen miktarında kontrole göre olan azalmanın, embriyolojik gelişim süresince de devam ettiği gözlendi. P. turionellae yumurtalarında embriyolojik gelişme süresince asitfosfataz enzim aktivitesinin arttığı gözlendi. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, effects of two herbicides, 2,4-D and maleic hydrazide which are used to fight against weed in agriculture, on hatching ratio and glycogen level in P_. turionellae eggs during embryonic development were investigated. In-vitro, eggs of Pimpla turionellae are exposed to different concentrations of 2,4-D (10, 40, 50, 80 and 100 ppm) and concentrations of maleic hydrazide (100, 140, 160, 180 and 200 ppm). The hatching ratio of eggs are decreased when the concentrations of 40, 50, and 80 ppm 2,4-D and 140, 160, 180 and 200 ppm maleic hydrazide are applied. There is not any hatching at the concentration of 100 ppm 2,4-D. To determine the glycogen levels in eggs of IL. turionellae were analyzed at the first time of application, 4th, 8th, 24th and 30th hours during embryonic development. In control group, increasing glycogen level is found up to 8tri hour. After 8tn hour, the glycogen level decreased. The glycogen level of eggs which were exposed to 50 ppm 2,4-D and 140 ppm maleic hydrazide decreased. The glycogen level of egg ( the first time of application ) and larva (30th hour) of insect were fed on 50% honey solution which contains 300 ppm 2,4-D or 300 ppm maleic hydrazide showed a continuous decline during the embryonic development. Acid phosphatase activity increased during the embriyonic deve lopment. 31