Serbest zaman değerlendirmede medya ve din
- Tez No: 476841
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Geçmişten günümüze çalışmaya bağlı olarak değişen serbest zaman kavramı modern zamanlara geldiğimizde, artık tamamen çalışmadan ayrı bir yere sahiptir. Adeta ayrı bir sektör haline gelmiş olan serbest zaman değerlendirilmesinde ekonomik durum belirleyici bir unsur olmuştur. Yeterli ekonomiye sahip olanlar serbest zamanlarını ev dışı faaliyetleri ile geçirebilmektedir. Ekonomik yeterliliğe sahip olmayanlar, ya da yoğun iş temposuna sahip olanlar için dinlenme ve serbest zaman geçirme yeri evdir ve serbest zaman değerlendirme aracı, büyük oranda televizyondur. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve kolay ulaşılabilir hale gelmesi serbest zaman değerlendirmelerinde medyayı ön plana çıkarmıştır. Serbest zaman değerlendirmesinde belirleyici diğer bir unsur ise, kişinin dünya görüşüdür. Eğer kişi dini hassasiyetlere sahip bir birey ise, serbest zamanını dini faaliyetlerle geçirmeyi tercih edebilir. Modern dünyada dini bilgiye ulaşmanın bir yolu da medya olduğu için, modern insanda dini öğrenmede ve dini ritüelleri gerçekleştirmede medyayı araçsallaştırır hale gelmiştir. Özellikle kadınların başka bir yerden dini bilgi edinebilme şansı erkeklere nazaran daha az olduğundan, televizyon başta olmak üzere, çeşitli medya araçları, serbest zamanlarda dini bilgi elde edilen bir unsur olarak tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of free time, which changes from the past to present linked with the work, has a completely separate place when we come to modern times. The economic situation has become a decisive factor in spending free time almost being separate sector. Those with sufficient economies could spend their free time with out-of-home activities. For those who do not have economic competence, or those who have a heavy workload, fills their free time in home and substantially spend their time on watching tv. Due to technological developments, mass media tools have become popular and become easily accessible developments so media is the foreground in spending free time. Another factor that determines the free time is the person's own world view. If a person is a somebody with religious sensitivities, he may prefer to spend his free time in religious activities. Since the another way of accessing religious knowledge in the modern world is media, modern human use it as a instrument to learn modern religion and perform religious rituals. Especially as women have less chance of acquiring religious knowledge from other places than men, various media tools, especially television, are preferred as an instrument to obtain religious information in free time.