Atıksu arıtımında temik santral uçucu küllerinin kullanımı ile kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi
- Tez No: 47688
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATIKSU ARITIMINDA TERMİK SANTRAL UÇUCU KÜLLERİNİN KULLANIMI İLE KİMYASAL OKSİJEN İHTİYACI (KOİ) GİDERİMİ Bünyamin ŞENGÜL Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman Prof. Dr. İbrahim PEKER Dünyanın %71'i sularla kaplı olmasına rağmen, bunun da %97*sini içme suyu olarak kullanılmayan tuzlu deniz suları oluşturmaktadır. Kullanıma uygun su miktarı ise 1.5 Milyar km3 ile dünya su varlığının ancak %3'ünü oluşturmaktadır. Kent, sanayi, tarım ve enerji gibi teknolojik gelişmelere paralel olarak, insanların yaşamları için önemli olan su varlığı, her geçen gün kirletilmekte, temiz ve kaliteli su bulmada zorluklarla karşılaşılmaktadır. Su kirliliği problemlerinin incelenmesi sadece bilimsel ve teknolojik yönleriyle ele alındığı takdirde konu eksik olarak değerlendirilebilir. Bu tür çalışmalarda ekonomik unsurlarında dikkate alınması, büyük önem taşır. Türkiye genelinde yılda 10 milyon tonun üzerinde uçucu kül birikmektedir. Üretimde aksamalara yol açan bu atıkların değerlendirilmeleri için yoğun çabalar sarf edilmektedir. Bu çalışmada Termik Santrallerimizin elektrofiltre uçucu külleri kullanılarak atıksulardaki kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi incelenmiştir. Çalışma sonucunda kimyasal koagülantlarla elde edilen kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimleri, uçucu küllerin koagülant olarak kullanımı ile elde edilen KOİ giderimleri farklı atıksular için karşılaştırılmış ve11 kimyasal koagülantlarla 500 mg/L (FeCl3/KHP çözeltisi) dozda %27.17'lik bir verim elde edilirken, yine FeCl3'ün Soma uçucu külü ile birlikte kullanımında 500 mg/L (FeCl3+Soma/KHP çözeltisi) dozda bu verim %52.31 olarak gerçekleşmiştir. Uçucu küllerin kullanımı ile bu verimler, 5000 mg/L (Seyitömer/glikoz çözeltisi) dozda %27.17, 6000 mg/L (Seyitömer/SİDAŞ atıksuyu) dozda ise %58.25 olarak gerçekleşmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Atıksu, Atıksu Arıtma, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Uçucu Kül, Termik Santral.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY MSc. Thesis THE CHEMICAL OXYGEN DEMANDS (COD) REMOVAL IN WASTEWATER TREATMENT BY USING OF FLY ASH OF POWER PLANTS Bünyamin ŞENGÜL Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim PEKER Although 71% of the earth is covered with water, 97% of these water isn't amenable for drinking purposes since they are salty sea-water. Good quality drinking water amounts to* 1.5 billion km3, only 3% of all water resources. Water resources are being polluted day and day parallel to the technological developments municipal, industry, agriculture, energy and thus it is getting more and more difficult to find clean and good-quality water. The investigation of water-contamination problems by scientific and technological aspects can mislead. In addition economical factors must also be considered in these investigations. About 10 miilion tons of fly ash are accumulated in Turkey. Great efforly are given to make use of these tailings. In this study, chemical oxygen demand removals optained with the usage of chemical coagulants and of fly-ashes were compared for different waste-waters. While the recovery was only 27.17% with 500mg/L chemical coagulant (FeCİ3/KHP solution) addition of small amounts of fly ash to FeCl3IV (500mg/L FeClj + Soma fly ash/KHP solution) increased the recovery to 52.31%. Recovery value with 5000mg/L (Seyitömer fly ash/glycose solution) was recorded as 27.17% and that with 6000mg/L (Seyitömer fly ash/SIDAŞ wastewater) was 58.25%. KEY WORDS: Wastewater, Wastewater Treatment, Chemical Oxygen Demand, Fly Ash, Power Plant.