Parquat'ın farelerin (Mus musculus-swiss albino) farklı dokularında adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkisi
- Tez No: 47687
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Paraquat'm Farelerin (Muş ınusculus-S\v\ss Albino) Farklı Dokularında Adenozin Deaminaz Aktivitesi Üzerine Etkisi Fikriye POLAT.* Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. Egemen DERE Bu çalışmada, bir herbisit olan Paraquat'ın LDjQ (20 mg-kg"1) dozu Muş musculus - svviss albino farelere intrapeıitonal yoldan uygulanarak 2, 4, 8, 16, 32, 64 ve 72 saat sonra hayvanların karaciğer, akciğer ve böbreklerinde adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Paraquat, karaciğer ve böbrek adeııoziıı deaminaz aktivitelerinde önemli bir değişiklik göstermemiştir. Karaciğer adenozin dearninaz'ı kontrolle sürekli bir parelellik gösterirken, böbrek adenoziu deaminaz'ında önemsiz iniş-çıkışlar görühnüştür. Akciğerde ise, adenozin deaminaz enzim aktivitesinde başlangıçta önemli bir inhibisyon oluşurken, 16. saatten sonra bu inhibisyon yerini aktivasyona bırakmış, 64 ve 72. saatlerde istatistiksel olarak önemli bir artış bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Paraquat, Adenozin Deaminaz
Özet (Çeviri)
III SUMMARY MSc Thesis The Effect of Paraquat on Adenosine Deaminase Activity in Different Tissues of Mice (Mus musculus - Swiss Albino) Fikriye POLAT Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Egemen DERE Iıı this study, the effects of a LD30 (20 mg.kg-1) dose of paraquat, a herbiside, have been investigated on adenosine deaminase activity in the liver, kidney and lung of mice after 2, 4, 8, 16, 32, 64 and 72 hours it was applied intraperitoneally to Mus musculus swiss albino mice. Paraquat did not cause an important change on the adenosine deaminase activity in the liver and kidney. While adenosine deaminase of the livers constantly showed parallelism with the control group, some insignificant increase and decrease has been found on the adenosine deaminase levels of the kidney. However, in the lungs, while adenosine deaminase enzyme activity showed a significant inhibition in the initial phase, it was placed by activation after 16th hour, and statistically significant increase (in the adenosine deaminase enzyme activity) was found in the 64th and 72nd hours. Key Words : Paraquat, Adenosine Deaminase