Recht in krisenzeiten in der literatur (Ausnahmezustandstheorie und geltungsgründe des rechts am beispiel von Franz Kafkas Der Proceß und Melih Cevdet Andays Das Tagebuch) von Isa
Kriz zamanlarında edebiyatta hukuk (Franz Kafka'nın Dava ve Melih Cevdet Anday'ın İsa'nın Güncesi romanları örneğinde olağanüstü hâl teorisi ve hukukun geçerlilik kaynakları)
  1. Tez No: 476884
  2. Yazar: EMRE VERİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA COŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Franz Kafka'nın Dava'sının Melih Cevdet Anday'ın İsa'nın Güncesi adlı romanına etkisi açık olmakla birlikte, ele alınan romanlar arasındaki ilişki, basit bir esinlenmenin ötesinde, derin bir akrabalığa işaret etmektedir. İncelenen romanlardaki alışılmadık davaların ele alınış biçimi, bugün de hâlâ güncel olan, benzer hukuki sorulara dikkat çekmektedir. Romanların karşılaştırmalı analizi, modernitenin, toplumsal farklılıklar ve iki roman arasındaki altmış yıla rağmen, değişik kültürlerde hukuk felsefesine ilişkin benzer sorunlara yol açtığını göstermektedir. Ulus devletlerinin kurulması ve demokrasinin gelişmesiyle ortaya çıkan kriz kalıcı olmuş, dünya savaşları ve askeri darbeler arasında olağan hâle gelen olağanüstü hâl modern dönemin hukuki durumu hâline gelmiştir. Eserlerin incelenmesi, hukukun kaynakları konusunda yaşanan çatışmanın olağanüstü hâlin hukuki sebeplerinden olduğunu göstermektedir. Doğal hukuk ve pozitif hukukun paralel varlığının yol açtığı uyumsuzluk, incelenen eserlere grotesk bir karakter vermektedir.
Özet (Çeviri)
Although the influence of Franz Kafka's The Trial on Anday's novel The Diary of Isa is clear, the analysis of the works reveals a profound relationship which goes far beyond mere influence. In fact, the way in which the unusual legal processes are dealt with in the studied novels actually points to the similar legal issues that are still relevant today. The comparative analysis of the two novels shows that in spite of social differences and the sixty-year gap between the novels, modernism leads to similar philosophical problems of law in different cultures. The crisis that arises through the founding of the national states and the establishment of democracy abides, and the state of emergency, which has become a rule between World Wars and military putsches, emerges as the juridical state of modernity. Through the analysis of the works, the conflict between the validity grounds of law proves to be the juridical reason for the state of exception. The inconsistency, to which the parallel existence of natural law and positive law causes, gives the examined works a grotesque character.