ABX modeline göre etkili iletişim
The effective communication according to ABX model
- Tez No: 476883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL SONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kişilerarası iletişim; genellikle yüz yüze, kaynak ve alıcı arasında gerçekleşen bir iletişim türüdür. En önemli özellikleri arasında bir niyete bağlı ve genellikle teklifsiz (izin almadan) olması yer almaktadır. Kişilerarası iletişimde geri bildirim üst düzeyde yerine getirilmekte olup iletişimin devamlılığı için geribildirim, önemli bir öğe haline gelmektedir. Kişilerarası iletişim kuramlarından olan ABX kuramına göre kişiler bir konu hakkındaki düşünceleri farklı olduğunda karşılıklı iletişim kurarak birbirlerini ikna etmeye ve denge kurmaya çalışırlar. ABX modelinin asıl önemi, tüm iletişim modelleri arasındaki bir toplumda ya da toplumsal ilişkilerde iletişimin rolü üzerinde duran ilk model olmasıdır. Newcomb'un burada bahsettiği iletişim rolü, toplumsal sistem içinde dengenin sürmesini sağlamak üzerinedir. Kişilerin birbirlerine karşı olumlu bir ilişki içerisinde olması, A ve B arasındaki iletişim uyumunun sağlanması için önemlidir. A ve B'nin birbirine karşı samimi, uyumlu ve iletişimde açık olması, iletişimin daha güvenilir bir ortamda oluşmasını sağlayarak kişilerin kendilerini daha kolay ifade etmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Interpersonal communication is a kind of communication that generally occurs face to face between the source and the receiver. One of the most important features of interpersonal communication is depending on a purpose and generally being casual. In interpersonal communication, feedback is performed at a high level and it becomes an important factor for permanency of communication. According to ABX theory, one of the interpersonal communications, individuals try to persuade each other and to balance by communicating interactively when the individuals have different opinions about an issue. The main importance of ABX model among the all communication models is being the first model that dwells on the role of the communication in a society or social relationships. The role of communication that Newcomb mentions here is on ensuring the permanency of the balance in a social system. The positive relation among the individuals is important in order to achieve coherence of communication between A and B. That individuals are intimate, coherent and clear in communication towards each other provides that individuals can express themselves easily by ensuring communication occurs in a more reliable atmosphere.