Film festivallerinde belgeseller ve sansür: Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek ve Bakur
Documentaries and censorship in film festivals: Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek and Bakur
  1. Tez No: 476967
  2. Yazar: ONUR AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇETİN ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada film festivallerinde belgesellere yönelik uygulanan sansür mercek altına alınmıştır. Bu durumun uygun bir zemine oturtulması için ilk bölümde belgesel sinemanın tarihçesi ele alınmıştır. Belgeselin propaganda amaçlı kullanılması dışında toplumsal bellek inşası işlevi ve hakikat ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde film festivalleri de tarihsel bağlamda ele alınarak Türkiye'deki önemli film festivallerinin yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye sinemasında sansürün gelişim çizgisi izlenip sansüre zemin hazırlayan yasal düzenlemeler ortaya çıkarılmıştır. Bu tez kapsamında özellikle festivallerde gösterim olanağı bulan belgesel filmlere festivaller dahilinde nasıl bir denetim uygulandığı meselesi, son dönemde Türkiye'nin iki büyük festivalinin programından çıkarılan Bakur ve Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeselleri örneklem olarak alınarak ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, censorship applied to documentary films in film festivals was taken into consideration. The first chapter reviews the history of documentary cinema. Apart from the use of the documentary for propaganda purposes, the function of construction of social memory and the relationship with truth have been emphasized. In the second part, the film festivals are researched in the historical context and the structure of important film festivals in Turkey is examined. In the third chapter, the legal codes that followed the development line and prepared the social background were revealed in the Turkish cinema. In this way, the sections are connected to each other. Because of festivals are important for documentaries, it means that censorship in festivals has reached dangerous situation. Within the scope of this thesis, it is tried to put into practice what kind of auditing is applied to the documentary films, which have the opportunity to be shown in festivals, within the festivals, and the Bakur (North) and Yeryüzü Aşkn Yüzü Oluncaya Dek (Love Will Change The Earth) documents documented from the program of two major festivals of Turkey.