İngiliz yönetimi döneminde Kıbrıs Türklerinin siyasi örgütlenmeleri (1923-1960)
Political organizations of Turkish Cypriots in British administration period(1923-1960)
- Tez No: 477031
- Danışmanlar: PROF. DR. BİGE SÜKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 580
Özet
Kıbrıs, Lozan Barış Antlaşması sonucu İngiltere'nin egemenliğine terk edilmiştir. İngiltere, 1925 yılında Kıbrıs'ta sömürge yönetimini tesis etmiştir.Kıbrıs Türk toplumu, bu tarihten sonra siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik hak arayışına başlamışlardır. Kıbrıs Türkleri, bu hak arayışı sürecinde özellikle siyasai örgütlenmelere önem vererek etkinliğini artırmışlardır. Kıbrıs Türk siyasi örgütlenmeleri İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde daha etkili yapılmıştır. Bu dönemdeki Kıbrıs Türk siyasi örgütlenmeleri hem İngiltere hem de Türkiye tarafından desteklenmiştir.Kıbrıs Türk siyasi örgütlenmeleri sonucunda sosyal, siyasal,kültürel ve ekonomik kazanımlar elde edilirken, Rumların Enosis amacına ulaşmaları da engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyprus was abandoned to the sovereignty of Britain after the Lausanne Peace Treaty. Britain established colonial rule in Cyprus in 1925. The Turkish Cypriot community began to search for political, cultural, social and economic rights after this date. Turkish Cypriots have increased their effectiveness by giving importance to political organizations especially in the process of seeking this right. Turkish Cypriot political organizations were more effective in the post-World War II period. The Turkish Cypriot political organizations in this period were supported by both the United Kingdom and Turkey. While the social, political, cultural and economic gains were obtained as a result of Turkish political organizations, the Greek Cypriots were also prevented from reaching the goal of Enosis.