Kompleks cepstrum ve adaptif iterasyonla görüntü onarma
Image restoration by using complex cepatrum and adaptive iteration
- Tez No: 47723
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TÜZÜNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Doktora Tezi KOMPLEKS CEPSTRUM VE ADAPTİF İTERASYONLA GÖRÜNTÜ ONARMA Ziya TELATAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP 1996, Sayfa: 1 10 Jüri : Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP Prof.Dr. Selçuk GEÇİM Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Genel olarak atmosferik şartlardan veya iyi odaklanmamış görüntüleme sistemlerinden kaynaklandığı bilinen Gauss biçimli bulanıklaştırma etkisi, görüntünün anlaşılırlığının bozulmasına neden olan ve ortadan kaldırılması üzerinde çalışılan önemli konulardan biridir. Bu tez kapsamında, bulanıklaşma sonucu bozulmaya uğramış görüntülerin yeniden elde edilmeleri için geliştirilen algoritmalar incelenmiştir. Bu iyileştirme çalışmaları sırasında ortaya çıkması muhtemel olan ve algoritmaların zayıf veya yetersiz olduğu noktalar araştırılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde, varyansı bilinmeyen Gauss biçimli bozucu etkiyi adaptif-iteratif olarak ortadan kaldırabilecek ve görüntü üzerinde maksimum iyileştirmeyi sağlayacak olan Cepstrum yöntemi yeni bir algoritma olarak geliştirilmiştir. Bu yöntem bulanıklaşmış görüntülere uygulanmış ve maksimum iyileştirmenin elde edildiği ve kararlılık testinin olumlu sonuçları gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Görüntünün Yeniden Elde Edilmesi, Görüntü Onarma, 2-Boyutlu Cepstrum analizi, Adaptif Süzgeçleme, Kenar Bulma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis IMAGE RESTORATION BY USING COMPLEX CEPSTRUM AND ADAPTIVE ITERATION ZiyaTELATAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP 1996, Page : 1 10 Jury :Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP Prof.Dr. Selçuk GEÇİM Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ It is known that, atmosferic turbulance or out of focus imaging systems cause Gaussian shaped blurring effects on the images and this effect causes degradation of visibility of image. In this thesis, algorithms are researched for restoration of Gaussian degraded images and their insufficient parts. As a result, as a new method, two dimensional Cepstrum method is used to adaptively remove the unknown Gaussian shaped blurring effect on the image. Maximum restoration and positive results have been obtained when a mean square error criteria and a stability test is applied to this algorithm KEY WORDS : Image Restoration, Two-Dimensional Cepstrum Analysis, Adaptive Filtering, Edge detection.