Bakteri aşılaması ve değişik azot dozlarının nohut (cicer arietinum L.)'un verim ve verim öğelerine etkileri
The Effects of inoculation and different doses nitrogen fertilizer on yield and yield components in chickpea
- Tez No: 47724
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAKTERİ AŞILAMASI VE DE?İŞİK AZOT DOZLARININ NOHUT (Cicer arietinum L.)' UN VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİLERİ Nazmiye MERAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ 1996, Sayfa:46 Jüri: Prof.Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ Prof.Dr. H. Hüseyin GEÇİT Doç.Dr. M. Ali KAYNAK Bu araştırma 1995 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi, Kenan Evren Araştırma-Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmada; farklı aşılama yöntemleri ve azot dozlarının; bitkide nodul sayısı ve ağırlığı, kök ağırlığı, bitki boyu, bitki ağırlığı, bitkide meyve sayısı, bitkide tane ağırlığı, hasat indeksi, 100 tane ağırlığı ve dekara tane verimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; materyal olarak Akçin-91 nohut çeşidi tohumlan, inokulant olarak ta Rhizobium ciceri kullanılmıştır. Ekim; tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamah olarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bakteri aşılaması yapılmayan uygulamalarda nodulasyon oluşmamış, buna bağlı olarak kök ağırlığı, bitki boyu, bitki ağırlığı, bitkideki meyve sayısı, tane ağırlığı ve verimde en düşük değerler elde edilmiştir. Tohuma aşılama uygulamasında; nodüller daha büyük ve ana köke yalan oluşurken, kök ağırlığı da artmıştır. Bitki boyu, bitki ağırlığı, bitkide meyve sayısı, tane ağırlığı ve verim yönünden toprağa aşılama yöntemiyle benzer sonuçlar belirlenmiş, artan azot dozlarında bu özelliklerin de olumlu yönde değiştiği gözlenmiştir. Toprağa aşılama yönteminde; nodul sayısı en fazla olmasına karşın, nodüler küçük ve kılcal kökler çevresinde oluşmuştur. Tohuma aşılama ve toprağa aşılama yapılan uygulamalarda ele alman bitki özellikleri benzer sonuçlar göstermiştir. Azot uygulaması; bakteri aşılaması yapılan uygulamalarda nodulasyonu azaltırken, diğer özelliklerde istatistiki olarak önemli artışlara neden olmuştur. Her iki bakteri aşılama yöntemi ve azot dozları verimde artış sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Akçin 91 nohut çeşidi, Cicer arietinum L., nohut bakterisi, tohuma bakteri aşılama, toprağa bakteri aşılama, azot dozu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF INOCULATION AND DIFFERENT DOSES OF NITROGEN FERTILIZER ON YIELD AND YIELD COMPONENTS IN CHICKPEA (Cicer arietinum L.) Nazmiye MERAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ 1996, Page: 46 Jury : Prof.Dr. Cemalettin Y. Çiftçi Prof.Dr. H. Hüseyin GEÇİT Assoc.Prof.Dr. M. Ali KAYNAK This research was conducted at Kenan Evren Applying and Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1995. The aim of this research was to determine the effects of inoculation and different doses of nitrogen fertilizer on the characters of plant height, plant weight, number of nodule on plant and nodule weight, root weight, seed weight, harvest index, 100 seed weight and yield per decare. The varietie of chickpea named Akçin-91 was used as seed material Rhizobium ciceri was used as inoculant The sowing were done at split randomized block design and in three replication. According to the results of this research; nodulation has not been occurred in the applications in which bacterium inoculation was not done, depending on this, the lowest values have been obtained in root weight, plant height, plant weight, number of pods per plant, seed weight and yield. In the application of seed inoculation, the nodules were bigger and they occured near by mean root and also the root weight had increased. The similar results have been determined in plant height, plant weight, number of pods, seed weight and yield with the method of soil inoculation. In the application of soil inoculation, the number of nodules were highest, but nodules were small and occured around capillary roots. Plant characteristics investigated have shown similar results in methods of seed inoculation and soil inoculation. In the application of nitrogen; nodulation decreased in inoculation application, but it had been caused to significant increases in other characteristics. Both bacterium inoculation applications and nitrogen doses have caused important increase in yield. KEY WORDS: Akçin 91 variety of chickpea, Cicer arietinum L., Rhizobium ciceri bacteri of chickpea, seed inoculation, soil inoculation, dose of nitrogen.