A. Schnittke'nin 1. Çello Sonatının ses alanlarının incelenmesi
Examining the pitch spaces of the first Violoncello Sonata of A. Schnittke
  1. Tez No: 477362
  2. Yazar: DENİZ KOCAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alfred Schnittke'nin 1978 yılında yazmış olduğu çello sonatı incelenmeden önce, tarihsel yöntem ile hayatına, hangi bestecilerden etkilendiğine, bu etkilenmelerin onun kompozisyon dilini nasıl şekillendirdiğine ulaşılmış ve literatür taraması sırasında polistilizm ile ilgili elde edilen veriler ışığında, çello sonatında hangi tekniklerin, stillerin kullanıldığı ve bunların nasıl birleştirildiği saptanmıştır. Yalnızca teorik birikim sahibi olmanın insanı besteci yapmadığı gerçeği,“besteciler bu teorik alt yapıyı nasıl kullanır?”sorusunun sorulmasına yol açmıştır. Elbette tek başına bu çalışma, bu sorunun cevabını verememiştir. Fakat en azından kombinasyonlardan birine ışık tutmaya çalışmıştır. Birinci bölümde, Schnittke'nin hayatı ve bestecilik anlayışını kavramaya yönelik bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ise bu bilgiler ışığında çello sonatında kullanılan ses alanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Before studying the violoncello sonata Alfred Schnittke wrote in 1978; his life, the composers that influenced him, and how the way he was influenced shaped his composition language have been researched by using the historical method, and in consideration of the data obtained on polystylism during the literature search, which methods and styles were used in his violoncello sonata and how they were combined have been determined. The fact that having only theoretical knowledge doesn't make a person a composer has lead us to ask“how do composers make use of this theoretical background?”. Surely, this study itself cannot answer this question. However, it at least has tried to shed light on one of the combinations. In the first chapter, the information has been given about Schnittke's life and comprehension on his insight of composing. And in the second chapter, the pitch spaces used in the violoncello sonata have been studied in the light of this information.