Built heritage, culture and nation: Ali Saim Ülgen (1913-1963)
İnşa edilmiş miras, kültür ve millet: Ali Saim Ülgen (1913-1963)
- Tez No: 477415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma temelde Erken Cumhuriyet dönemindeki miras, kültür ve millet inşasını SALT'da oluşturulmuş Ali Saim Ülgen arşivi üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Ali Saim Ülgen bir mimar, koruma ve restorasyon teorisyeni, yazar ve akademisyen olarak mimarlık tarihi yazımı ve eski eserlerin korunması alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır. Çalışmalar yaptığı dönemin sosyo-politik dinamikleri, milliyetçi ideolojiye ve mirasın farklı algılarına ayrılmaz bir biçimde bağlı şekilde, Erken Cumhuriyet Dönemi kültür politikaları hakkında birçok dikkat çekici dinamiğe sahiptir. Türk sanatı ve mimarisinin karakteristik özelliklerinin sorgulandığı tarih yazımı söyleminde, Ülgen'in ders notları ve yayınlanmış veya yayınlanamamış çalışmaları dikkate değer ifadeler barındırmaktadır. Ülgen'in milliyetçi, anti-oryantalist ve zaman zaman muhafazakar bakış açıları içeren mimari tarih yazımı söyleminin yanında, koruma ve restorasyon alanında yaptığı yazınsal, kurumsal ve uygulamalı çalışmaları kendisinin miras kavramına bakış açısını anıtlar üzerinden yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the construction of the conceptions of heritage, culture and nation during the Early Republican period through the archive of Ali Saim Ülgen in SALT Research. Ali Saim Ülgen, as an architect, conservation and restoration theorist, writer and academician, made important studies in the fields of architectural history writing and preserving monuments and antiquities. The socio-political dynamics of the period when he did his scholarly studies are remarkable in terms of the cultural policies in the Early Republican Period, so his studies are inseparably from the nationalist ideology and heritage. Ülgen's lecture notes and published and unpublished works contain remarkable expressions in the historiographical discourse about the characteristics of Turkish art and architecture. In addition to his nationalist, anti-orientalist and occasionally conservative views in architectural historiography, Ülgen's literary, institutional and practical studies in the field of preservation and restoration reflect his view regarding historical heritage through monuments.