Sosyal ve demografik faktörler, özgürlükler, kurumsal faktörler ile kadın işgücü katılımı arasındaki ilişkinin ampirik analizi
Empirical analysis of the relationship between social and demographic,freedoms,institutional factors and women labor force participation
- Tez No: 477465
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmada kadın işgücü katılım oranı(FLFP) 109 ülke üzerinde incelenmektedir. Kadın işgücü katılımını etkileyen faktörler ile zaman serisi ve dengesiz panel veri setleri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Kadın işgücü katılımı sosyo-demografik faktörler, özgürlükler ve kurumsal faktörler olarak üç ayrı faktörler kümesiyle değerlendirilmiştir. Sosyal(Medeni durum, bağımlılık oranı, eğitim seviyesi (ya da okuryazarlık), kişi başına düşen Milli Gelir, işsizlik oranı, Transfer Ödemeleri, İnsani Kalkınmışlık endeksi, büyüme, enflasyon) ve demografik (dil, din, etnik yapı, kültür gibi karakteristik özellikler) faktörler, özgürlükler (ekonomik, politik ve diğer hak ve özgürlükler), kurumsal faktörler ise (devletin etkinliği, yolsuzluk, siyasi istikrar) şeklinde çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada yapılan analizler neticesinde özellikle din ile ilgili dikkat çeken sonuçlar elde edilirken, sosyo-demografik faktörlerde özellikle kültürel farklılaşmanın etkisinin olmadığı görülmüştür. Özgürlükler çerçevesinden bakıldığında ise beklentilere paralel bir biçimde kadın işgücü üzerinde pozitif bir şekilde etkilediği ve kurumsal faktörlere bakıldığında ise yolsuzluk dışında kalan kurumsal faktörlerin pozitif, yolsuzluğun ise negatif etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The female labor force participation rate (FLFP) in this study is analyzed over 109 countries. Analyzes were conducted with panel data sets and time series and unbalanced factors that affect female labor force participation. Female labor force participation was assessed with three distinct factors as socio-demographic factors, freedoms and institutional factors. Social characteristics (such as language, religion, ethnicity and culture), social (social status, dependency ratio, education level (or literacy), per capita national income, unemployment rate, transfer payments, human development index, growth, inflation) ) Factors, freedoms (economic, political and other rights and freedoms) and institutional factors (state efficiency, corruption, political stability). As a result of the analyzes made in the study, it was seen that especially socio-demographic factors had no effect of cultural differentiation, especially when there were remarkable results about religion. Looking at the framework of freedoms, it is seen that women's workforce positively affects the workforce in parallel to expectations and institutional factors other than corruption are positive and corruption is negative.