Amonyak ve nitritin ahli balıkları (Sciaenochromis ahli) üzerine akut toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of acute toxic effects of ammonia and nitrite on the ahli fish (Sciaenochromis ahli)
- Tez No: 477572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde akvaryum sektörü son derece önemlidir. Akvaryumda çok çeşitli balık türleri yetiştirilmekle beraber bunların en popülerlerinden biri de çiklit türleridir. Ahli çiklit (Sciaenochromis ahli) akvaryum sektöründe önemli türler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Ahli çiklit (Sciaenochromis ahli) balıkları için hayati öneme sahip olan amonyak ve nitritin toksik etkileri ele alınmıştır. 24, 48, 72 ve 96 saatlik gözlem sürelerinde, LC50 değerleri probit analizi yapılarak belirlenmiş, amonyağın ve nitritin, kan hücrelerindeki eritrositlerin büyüklüklerine olan etkileri incelenmiştir. 24, 48, 72 ve 96 saatlik LC50 değerleri sırası ile nitrit için 48,893, 31,648, 31,609, 29,974 mg/L, amonyak için 2,033, 1,961, 1,864, 1,785 mg/L olarak hesaplanmıştır. Eritrositlerin büyüklükleri, eritrosit ve nukleusun kısa ve uzun ekseni olarak ölçülmüştür. Amonyak grubunda eritrosit uzun ekseni 11,50±0,19 μm, kısa eksen ise 6,03±0,14 μm, nitrit grubunda ise eritrosit uzun eksen 11,76±0,25 μm, kısa eksen ise 7,03±0,15 μm olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunda eritrosit uzun eksen 11,62±0,19 μm, kısa eksen 6,30±0,08 μm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays the aquarium sector is extremely important sector. A wide variety of fish species are grown in the aquarium and the most popular group is cichlidae.. Ahli cichlid (Sciaenochromis ahli) is among the important species in the aquarium sector. In this study, the toxic effects of ammonia and nitrite, which are vital for the Ahli cichlid (Sciaenochromis ahli), was investigated. LC50 values were determined by probit analysis at 24, 48, 72 and 96 hour observation times. The effects of ammonia and nitrite on the size of erythrocytes in blood cells were examined. LC50 values for 24, 48, 72 and 96 hours were calculated as 48.093, 31.648, 31.609, 29.974 mg / L for nitrite; and 2.033, 1.961, 1.864, 1.785 mg / L for ammonia respectively. The sizes of erythrocytes and their nuclei are measured as short and long axis micrometricly. The long axis in the ammonia group is 11.50±0.19 μm and the short axis is 6.03±0.14 μm. In the nitrite group, the long axis is 11.76±0.25 μm and the short axis is 7.03±0.15 μm. In the control group, the long axis 11.62±0.19 μm and the short axis 6.30±0.08 μm were found to have statistical dimensions of erythrocytes.