Bakım onarımda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi bu sektörde çalışanların farkındalıklarının değerlendirilmesi
The importance of occupational health and safety applications in maintanance and repair and assesmant of the awareness of workers in this sector
  1. Tez No: 477571
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEMİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların iş kazalarına uğramaları veya meslek hastalıklarına tutulmalarını önlemek için, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların bir güvencesi konumundadır. Türkiye'nin ölümlü iş kazaları konusunda yüksek bir orana sahip olması, İSG'nin üzerinde özenle durulması gerektiğini göstermektedir. 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu işle bağlantılı olan veya işin yürütümü sırasında ortaya çıkan kaza ve yaralanmaların, çalışma ortamında bulunan risklerin önlenmesi ve önlenemeyen riskleri asgari seviyeye indirerek sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasını amaçlamaktadır. Bakım onarım çalışmaları tüm iş yerlerinde olan ayrıca yüksek risk taşıyan işlerdir. Bakım, üretimin veya hizmetin devamını sağlamak, yüksek kalitede hizmet vermek ve ürün oluşturmak için önemli bir yere sahiptir. Düzenli ve periyodik bakım, çalışan ekipman veya makineler ve çalışılan ortamın güvenliği açısından büyük öneme sahiptir. Eksik yapılan veya düzenli yapılmayan bakım, çalışılan ortamda tehlikeli durumlara, kazalara ve sağlık problemlerine yol açar. İş kazalarının meydana gelmesinde iş yerindeki çeşitli teknik kusurların yanı sıra çalışanların İSG eğitiminin olmaması veya az olması tetikleyici ana faktör olmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesinin en etkili yolu çalışanların sadece mesleki beceri eğitimi değil İSG eğitimini de almalarının sağlanmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin amacı, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamı temin etmek, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak, çalışanları yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturarak uygun davranışlar kazandırmaktır. Bu çalışmada, bakım onarım sektöründeki İSG uygulamalarının önemine değinilerek bu sektörde çalışanların farkındalıklarının değerlendirilmesi yapılarak İSG'ye verilen önemin artmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is an assurance for employees, especially for the ones who work in hazardous and dangerous jobs, in order to avoid work accidents or occupational diseases. The fact that Turkey has a high rate of mortal accidents suggests that the OHS needs to be dwelled on carefully. The law of Occupational Health and Safety No. 6331, published in the Official Gazette No. 28339 dated 30 June 2012, aims to provide a healthy and safe work environment by avoiding the accidents and injuries which are related to the work or occured during run time, preventing the risks in the work environment and reducing the unavoidable risks to minimum. Maintenance and repair services are the works at every workplace and besides have high risk. Maintenance has an important place to provide continuity of the production and service, to give high quality services and to create products. Regular and periodical maintenance has great importance in terms of the safety of equipments or machines and working environment. Incomplete or irregular maintenance causes dangerous situations, accidents, and health problems. In addition to the various technical deficiency in the workplace, the lack or insufficiency of employees' OHS training is a triggering main factor. The most effective way to eliminate these deficiencies is to provide the employees getting not only occupational skill training but also OHS training as well. The purpose of occupational health and safety training is to provide a healthy and safe environment at workplaces, reduce the work accidents and occupational diseases, inform employees about their legal rights and responsibilities, and make them gain appropriate behaviours by creating occupational health and safety awareness. This study refers to the significance of OHS practices in the maintenance and repair sector and it is considered that it will contribute to the increase of the importance given to the OHS by evaluating the awareness of the employees in this sector.