Bulanık mantık tabanlı güvenli sürüş androıd uygulaması
Fuzzy logic based safe driving android application
  1. Tez No: 477578
  2. Yazar: BERAT CAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte toplumlarda akıllı telefon kullanımının artışı göz önünde bulundurularak, sürüş güvenlik sistemlerinin araç dışı kaynaklar yardımıyla tüm araçlara uygulanabilir hale getirilmesi, bu sayede Türkiye'de ve dünyada trafik kazalarının azaltılması sağlanarak yaralanma, can kaybı, araç hasarları gibi maddi ve manevi kayıpların azaltılmasını sağlayacak bir uygulama oluşturmak istenmiştir. Bu tez çalışmasında ortaya çıkan uygulamanın geliştirilip, son kullanıcıya hitap eden bir ürün haline getirilmesiyle; araç kullanımı sırasında akıllı telefonlar vasıtasıyla navigasyon kullanan kullanıcılar için otomatik uyarı veren bir sürüş güvenlik sistemi mevcut hale gelmiş olacaktır. Ayrıca bu tez çalışmasının konusu her yıl dünyada çok büyük boyutlarda ekonomik ve sosyal kayıplara sebebiyet veren trafik kazalarının azalması için sürekli olarak üzerinde çalışılan güvenli sürüş sistemlerine adanmıştır. Güvenli sürüş sistemleri, kendi içerisinde birçok dalı barındıran ve her bir dalın büyük içeriklere sahip olduğu bir konudur. Bu nedenle tez çalışmasında karşılaştırma yapılabilmesi için belirli konulara değinilmiştir. Tezin en önemli özelliği ise; diğer güvenli sürüş sistemlerinden ayrılan kısmı olan mobil telefonlar üzerinden çalışmasıdır. Bu sayede aracın teknolojik donanımından bağımsız olarak, eski veya yeni tüm araçlarda mobil telefonlar vasıtasıyla güvenli sürüş imkanı doğmuştur. İkinci hedef olarak makina mühendisliği bilgisi ile yazılım mühendisliği bilgisinin entegre edilmesiyle oluşturulan sistem sayesinde gelecekteki projelerde de bu iki meslek dalının bir arada çalışması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make the driving safety systems applicable to all vehicles with the aid of non-vehicle sources by considering the increase in the use of smartphones in society today with the advancement of technology. In this regard, it is desired to create a mobile application that will reduce the material and moral losses such as injuries, life loss, vehicle damages by reduced the traffic accidents in Turkey and in the world. By developing the mobile application which emerging in this thesis study and making it a product that appeals to the end user; a driving safety system with automatic warning will be available for users who use navigation via smartphones during driving. Additionally, in this thesis study, it is aimed to design safe driving system which is constantly being worked on every year in the world to reduce traffic accidents that cause economic and social loss in very large sizes. Safe driving systems are a topic that has many contents within itself and each branch has great contents. For this reason, certain topics have been addressed to make comparisons in the thesis study. The most important feature of the dissertation is; It works on mobile phones that aren't part of other secure driving systems. In this way, regardless of the technological equipment of the vehicle, old or new all means of vehicles via mobile phones have become safe driving possibilities. The second goal is to integrate knowledge of mechanical engineering with knowledge of software engineering so that these two professions will work together in future projects.