İç aydınlatma kontrolünde programlanabilir denetleyiciler ile kablosuz ağ teknolojisinin incelenmesi
Investigation of wireless network technology with programmable controllers in indoor lightning control
- Tez No: 477597
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Akıllı ev”kavramı 1980'lerin başında ortaya çıkmaya başladı. O zamanlar, akıllı evler yalnızca kullanıcı kolaylığı için tasarlanıyordu [1]. Akıllı evler, uzaktan veya merkezi olarak kontrol edilen işlevlere ve akıllı teknolojilere sahiptir. Akıllı evden alınan hizmetler, sırayla elle taşınabilir bir uzaktan kumanda vasıtasıyla, internet veya cep telefonu üzerinden uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir. Akıllı bir evde, ekipmanın ve işlevselliğin bir kısmı veya tamamıyla kullanıcıların istek ve ihtiyaçları önceliklidir [2]. Bu çalışmada, iç aydınlatma kontrolünde kullanılan PLC'nin avantajlarından, dezavantajlarından, PLC kullanarak kurulan akıllı ev sistemi ile kablosuz ağ teknoloji temelli bir akıllı ev sisteminin karşılaştırılması yapılacaktır. Karşılaştırma yapılırken, kablosuz ağ teknolojisi ile oluşturulan sistemde Z-Wave protokolünün kullanıldığı varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Smart Home”concept had been appeared in beginning of 1980s. At these years, smart homes are designed for only ease of usage [1]. Smart homes have intelligent technologies and features that can be controlled as centrally or remotely. The services of smart homes can be monitored and controlled in order by handy remote controller, internet or mobile phone. In a smart home; the priority is functionality and equipment as partially or totally with desires and demands of the user [2]. This case will analyze advantages and disadvantages of PLC which using in indoor lightning control and make a comparison between smart homes which built with wireless network technology and smart homes which built with PLC. This comparison assumed that Z-Wave protocol is used for smart home which built with Wireless network technology.