Büyük veri ortamında iki aşamalı kümeleme ile rotalama
Time window and location based clustered routing with big and distributed data
- Tez No: 477619
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde yeni bir fikir olarak düşünülen araç rotalamada zaman aralığı (time windows) kümeleme konusunda yeni bir yöntem ele alınacaktır. Daha önceki çalışmalarda nokta yönelimli kümeleme ile başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir. Bu çalışmada ise nokta yönelimli kümeleme ile zaman aralığı kümeleme aynı anda uygulanıp daha uygun bir çözüm bulunabileceği ele alınacaktır. Uygulanacak metot büyük veri üstünde uygulanarak bu gibi ihtiyaçları olan sistemlerde kullanılabilirliği anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thought as a brand new idea, a vehicle routing algorithm will be presented. It will be based on time windows and location based clustering. Previous works on location based clustering are prooved to be successfull. In this thesis, location based clustering and timewindow based clustering is applied at the same time. It is shown that it can generate good results. Proposed metod is applied on a big data platform and also usability on such system is also described.