Prediction of hydropower energy potential of existing irrigation dams in Turkey
Türkiye'deki mevcut sulama barajlarının hidroelektrik enerji potansiyelinin tahmini
  1. Tez No: 477701
  2. Yazar: ALPER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dünya'nın artan elektrik ihtiyacı çevresel kirlilik ve enerji kaynakları arasında bir ikileme yol açmaktadır. Enerji ihtiyacının temel kriteri nüfus artışı olmuştur ve bundan sonrada olmaya devam edecektir, fakat fosil temelli enerji kaynakları bu ihtiyaca cevap veremeyecektir, ayrıca bu tür enerji kaynaklarının üretimde kullanılması sırasında karbon dioksit ve metan gibi ozon tabakasına zararlı gazlar üretilmektedir. Su kaynaklarının etkili kullanılması sera gazlarının üretimini azaltacaktır. Yüksek maliyetler ve diğer zorlayıcı sebepler baraj tasarımcılarını eski barajları daha etkin kullanma gibi çözümler bulmaya zorlamaktadır. Aylık sulama ihtiyaçlarını değiştirmeden, mevcut barajlardan bırakılan sular kurulacak hidroelektrik santraldeki türbinden geçirilerek mevcut barajlardan elektrik üretilebilir. Bu çalışmanın temel amacı sulama ve içme suyu temin edilen barajları analiz ederek hidroelektrik potansiyellerini belirlemektir. Sera gazlarının azaltılması, güvenilir ve verimli elektrik üretilmesi veya fosil temelli yakıtların kaynak yetersizliği sorunları mevcut barajlara hidroelektrik santral ilavesi ile ortadan kaldırılabilir. Bu çalışmada ayrıca mevcut barajlara eklenecek hidroelektrik santrallerin ekonomik gider ve gelirleri belirlenecektir. Öncelikle bir bilgisayar programı kullanılarak barajların hidroelektrik potansiyeli belirlenecek ve sonra kolay kullanılabilir regresyon denklemi bulunarak mevcut barajların hidroelektrik enerji potansiyelleri hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The world's increasing electricity demand creates a dilemma between environmental pollution and energy generation. Population growth has always been and will remain as one of the most important parameter for energy demand but fossil based energy resources don't have enough reserves to cover these needs and also during energy production process of fossil fuels, they provide carbon dioxide and methane gases which are harmful for ozone layer. Effective use of water resources can help to decrease greenhouse gas emissions. High costs and constraints about dam areas forces designers to find new solutions such as using old dams more effectively. Without changing monthly irrigation water needs, the water released from the dam could be diverted to pass through a hydropower plant turbine for generating electricity from existing dams. The aim of this study is to analyze and define the hydroelectric power-generating capabilities of irrigation or water supply dams. Decrease of greenhouse gas emissions, producing reliable and efficient electricity or independence from fluctuating fossil fuels can be provided by adding hydropower plant to the existing dams. This study will also determine the economic costs and incomes of adding hydroelectric generation feature to existing water resources projects. First a computer model will be used to determine the hydroelectric potential of dams and then a practical regression-based equation will be investigated to calculate possible hydroelectric energy potential of existing dams.