Farklı köklendirme ortamlarının berberis ve passiflora süs bitkilerinde çelik köklenmesi üzerine etkileri
The effects of different rooting media on cutting rooting in berberis and passiflora ornamental plants
  1. Tez No: 477702
  2. Yazar: HACER MELEK ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Eylül 2015-Eylül 2016 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama seralarında yürütülmüştür. Çalışmada bitkisel materyal olarak Berberis thunbergii 'Atropurpurea' ve Passiflora caerulea türüne ait çelikler kullanılmıştır. Köklendirme ortamı olarak perlit, kokopit, pomza, kayayünü, vermikulit ve torf kullanılmıştır. Bu ortamların çeliklerin köklenmesi üzerine olan etkisi incelenmiştir. Ocak ayında alınan çelikler farklı ortamların kullanıldığı kasalara dikilerek sisleme altında köklendirilmiştir. Çeliklerde köklenme oranı, köklenme durumu, kök sayısı, kök uzunluğu, kallus oranı, yaprak sayısı, sürgün uzunluğu, sürgün sayısı ve fidana dönüşüm oranı gibi özellikler incelenmiştir. Bu amaçla çarkıfelek çelikleri dikimden 52 gün sonra, berberis çelikleri ise 112 gün sonra sökülerek ilgili özellikler toplanmıştır. Fidan dönüşüm oranının belirlenebilmesi amacıyla her bir ortamdan elde edilen köklenmiş çelikler saksılara dikilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, köklenme oranı ve kök özellikleri üzerine kullanılan ortamların etkili olduğu görülmüştür. Passiflora caerulea çeliklerinde en yüksek köklenme oranı (%35) vermikulit ortamında gözlemlenirken, Berberis thunbergii çeliklerinde en yüksek köklenme oranı (%65) pomza ortamında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in research greenhouse of Mustafa Kemal University Agriculture Faculty Horticulture Department in September 2015-September 2016. Berberis thunbergii 'Atropurpurea' and Passiflora caerulea were used as plant materials in this study. Perlite, cocopit, pomza, rockwool, vermiculite and peat were used as the rooting medium. The effect of these mediums on the rooting of cuttings was investigated. Cuttings received in January were rooted under misting by being stitched in the casing where different media were used. Several properties such as rooting percentage, rooting status, number of root, root length, callus rate, number of leaf, shoot length, number of shoots and nursery conversion rate were investigated. For this purpose, passiflora cuttings were disassembled 52 days after planting and berberis cuttings after 112 days. Rooted steels obtained from each medium were planted in a flowerpot so that the seedling conversion rate can be determined. According to the results obtained, it is seen that the cuttings take-up times are effective as well as the environments used on rooting percentage and root properties. The highest rooting rate (35%) in Passiflora caerulea cuttings was observed in the vermiculite media, while the highest rooting rate (65%) in Berberis thunbergii cutting was obtained in the pomza media.