Experimental and numerical study of behavior of pile foundation under static load in organic soil
Organik zemin içine çakılan kazıkların basınç ve çekme yükleri altında davranışlarının deneysel ve sonlu elemanlar yöntemleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 477725
  2. Yazar: MAJID HUSSEIN HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, organik zemin içerisine çakılan tekil kazıkların deneysel ve numerik analizleri yapıldı. Bu kapsamda, kazık malzeme tiplerinin ve zeminin yoğunluğunun düşey ve farklı açılarla yapılan çekme yüklemelerinin taşıma kapasitesine olan etkileri araştırıldı. Testlerde üç farklı kazık malzemesi; Ahşap, çelik ve beton kullanıldı. Ayrıca, beton kazıkların yüzeylerine kum taneleri yapıştırılarak pürüzleştirildi. Testler 80cmx80cmx80cm çelik kutu içerisinde yapıldı. Laboratuvar testlerinde 20mm çapında farklı boylarda kazıklar kullanıldı. Kazıkların çekmeye karşı taşıma kapasiteleri düşeyle 0o,30o,60o ve 90o lik açılarla uygulan kuvvetlerle tespit edildi. Test sonuçları, düşey yüklemede pürüzlü beton kazığın sürtünme direncinin deformasyonun artmasıyla arttığını gösterdi. Diğer kazıkların nihai sürtünme dirençlerine deformasyonun kazık çapının %10 olduğu değerde ulaştığı gözlendi. Pürüzlü betonun nihai sürtünme direnci diğer kazıklardan her durumda yüksek çıkmaktadır. Bununla beraber, bütün kazıkların nihai uç taşıma kapasitelerinin birbirine yakın sonuçlar verdiği gözlendi. Çekme testleri, kazıkların çekme kapasitelerinin kazıkların boyların artmasıyla arttığını gösterdi. Yükleme açısının artmasıyla çelik, ahşap ve pürüzsüz beton kazıkların çekme kapasitelerinin arttığını gözlendi. Çelik, ahşap ve beton kazıkların yatay taşıma kapasitelerinin çekme kapasitesinden yüksek olduğu görüldü. Kazıkların taşıma kapasitesi sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edildi ve test sonuçlarına yakın değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
An experimental and Numerical investigations on single piles were adopted in organic soil. In this work, the effect of pile types and soil density on the pile behavior under vertical compression and oblique pull-out static load were investigated. The results of the compression load tests revealed that the capacity of the shaft load of rough concrete piles continuously increased with pile settlement. In contrast, the others pile types gotten the ultimate shaft resistance at a settlement equal to about 10% of the pile diameter. The ultimate unit shaft resistance of the rough concrete pile was always greater than that of other piles. However, the ultimate bearing resistance of all piles was approximately close to each other. The pull load was applied at an inclination of 0o,30o,60o and 90o with the vertical axis of the pile. Test results showed that ultimate uplift capacity increases with increase in L/D ratio. The increasing in angle of load inclination causing an increase in pullout load resistance for wood, steel and smooth concrete piles, and decrease when the load inclination angle exceeds 30o for the rough concrete pile. Lateral pullout capacity is obtained more than the axial uplift capacity for steel, wood and smooth concrete piles. The measured data obtained from the experimental tests are compared with the finite element simulation results using PLAXIS 2D. It shows reasonable agreement between laboratory test data and Plaxis results.