Experimental study for flexural behavior of high strength rc beams with hybrid fibers
Hibrit elyaflı yüksek gerilimli betonarme kirişlerinin esneklik davranışlarının incelendiği deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 477724
  2. Yazar: MAAN ABDELHAKEAM ABDELKAREEM ALBAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, betonarme kirişlerin eğilme performansı üzerinde, çelik, bazalt ve cam elyaflarının beton karışımına eklenmesinden elde edilen güçlenmeyi göstermek için deneysel bir program yürütülmüştür. On farklı betonarme kiriş test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. İlk kiriş elyafsız kontrol kirişidir, grup A çelik elyafların farklı hacimsel oranlarda (% 0,5, 1,0 ve 1,5) katkısı ile güçlendirilmiş üç kirişten oluşmaktadır. Grup B çelik ve bazalt hibrit lifli (0.25-0.75, 0.5-0.5 ve 0.75-0.25) üç kirişten ve grup C, çelik ve cam hibrit lifli (0.25-0.75, 0.5-0.5 ve 0.75-0.25) üç kirişten oluşmaktadır. Ayrıca, 30 standart küp beton numunesi, liflerin beton basınç dayanımı üzerindeki etkisini göstermek üzere ve 30 standart silindir beton numunesi, yarmada çekme mukavemetindeki değişimi göstermek için test edilmiştir. Test ve karşılaştırma sonuçları, A grubundaki kirişlerin ilk çatlak yük değerlerinde iyileşme sağladığını göstermektedir; bu da % 1'lik çelik lif eklenmesinde kiriş için çatlama yükünde % 60'lık maksimum değer ile gerilme bölgesi karakteristiğinde artış anlamına gelmektedir. Akma yükü, sırasıyla, % 1.0 ve % 1.5 hacimsel oranlı çelik lifli ve (% 0.5-0.5) hacimsel oranlı çelik-cam hibrit lifli kirişler için sırasıyla (% 9.0,% 0.4 ve% 5.0) artış ile iyileştirilmiştir. Maksimum yükler sırasıyla % 1 çelik ve (% 0.5- 0.5) çelik-cam hibrit elyaf katkılı kirişler için 0.6 % ve 2 % ile arttırılmıştır. Bu deneysel çalışmayı, farklı kiriş kesitlerini, derin kirişler, hibrit kirişler ve sünme-büzülme etkisini incelemek üzere genişletmek gelecekteki çalışmalar olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
An experimental program is achieved in this study to show the enhancement gained from addition of steel, basalt, and glass fibers to the concrete mix on the flexural performance of reinforced concrete beams. Ten different reinforced concrete beams are tested and results are compared. First one is a control beam, group A consist of three beams strengthened with different volumetric ratios (0.5, 1.0, and 1.5 %) of steel fibers. Group B consist of three beams (0.25-0.75, 0.5-0.5, and 0.75-0.25) % of steel and basalt hybrid fibers, and group C consist of three beams (0.25-0.75, 0.5-0.5, and 0.75-0.25) % of steel and glass hybrid fibers. Moreover, 30 standard concrete cubes are tested to show the effect of the fibers on concrete compressive strength, and 30 standard concrete cylinders are tested to show the difference in split strength. Test and comparison results show that group A beams give enhancement in first crack load values, which means enhancement in tension zone characteristic with maximum values of 60 % increase in cracking load for the beam with 1.0 % addition of steel fibers. Yield load is also, enhanced by (9.0 %, 0.4 %, and 5.0 %) increase for beam 1.0 % and 1.5 % volumetric ratios of steel fibers, and (0.5-0.5) % volumetric ratios of steel-glass hybrid fibers, respectively. Ultimate loads are enhanced by 0.6 %, and 2 % for beams with volumetric ratios of 1 % steel fibers and (0.5-0.5) % steel-glass hybrid fibers additives, respectively. Extending this experimental program to study different beam cross sections, deep beams, hybrid beams and creep-shrinkage effect are suggested as future work.