Fiber reinforced uhpc and its effect on load carrying capacity of composite tube members according to current design codes
Fiber takviyeli uypb ve mevcut tasarım kodlarına göre bunların komposit tüp elemanların yük taşıma kapasitesine etkisi
- Tez No: 477727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Beton dolgulu çelik tüp (BDÇT) yapısal sistemlerde farklı tip ve hacimlerde fiber takviyeli ultra yüksek performanslı beton (UYPB) kullanmanın asıl amacı, yapısal çelik tüpün boyutunu en aza indirgemek ve beton çekirdeğin mekanik, kırılma ve büzülme özelliklerini iyileştirmektir. Bu durum kompozit elemanlar için yüksek dayanım ve performans sağlamaktadır. Bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım çeşitli fiber türleri ve konsantrasyonları ile takviye edilmiş UYPB'un deneysel davranışını içermektedir. İkinci kısımda, ultra yüksek performanslı fiber takviyeli beton (UYPFTB) ile doldurulmuş eksenel yüklü çelik tüp kolonların yapısal davranışının araştırma sonuçlarını içermektedir. Bu amaçla, 2% hacim fraksiyonlarına kadar mikro-çelik, çengelli çelik ve mikro cam elyaf içeren 19 UYPB karışımı incelendi. Tasarlanan tüm karışımlar mekanik, kırılma ve fiziksel performans açısından test edildi. Öte yandan, çelik tüpün akma dayanımın (fy) 300, 450 ve 600 MPa olduğu ve çap-et kalınlık oranın 30, 60 ve 90 olduğu durumlar için, BDÇT' lerin kapasitesi hesaplandı. Bunun için Avrupa (Eurocode 4, EC4), Amerika (ACI, AISC), Japonya (AIJ) ve Çin (DL/T) tasarım kollarında verilen denklemler kullanıldı. Kod karşılaştırması sonuçları, AIJ ve DL/T'nin EC4'e yakın olduğunu, bunu AISC ve ardından ACI izlediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of using reinforced ultra-high performance concrete (UHPC) by different type and volume of fibers with concrete filled steel tube (CFST) structure is to minimize the size of the structural steel tube and to improve the mechanical, fracture, and shrinkage properties of concrete core. This provides high strength and performance for the composite elements. Accordingly, this thesis consists of two parts: First describes the experimental behavior of UHPC reinforced with various fiber types and concentrations. While the second part presents the research results of the structural behavior of axially loaded steel tube column filled with ultra-high performance fiber reinforced concrete (UHPFRC). For this, 19 UHPC mixtures containing micro-steel, hooked-steel, and micro glass fibers up to 2% volume fractions were produced. All designed mixtures were tested for the mechanical, fracture and physical performance. On the other hand, three outer diameters to wall thickness D/t ratios (30, 60, and 90) corresponded by 300, 450, and 600 MPa of yield strength (fy) of the steel tube were used to calculate the axial load capacity (Nu) of circular CFSTs infilled with mentioned UHPFRCs via design equations given by Eurocode 4 (EC4), American Concrete Institute (ACI), American Institute of Steel Construction (AISC), Architectural Institute of Japan (AIJ), and Chinese (DL/T) codes. The results of code comparison revealed that AIJ and DL/T were so near to EC4 followed by AISC then ACI.