Effects of steel cnc milling waste on some geotechnical properties of silty soil
Çelik cnc öğütme atiğinin siltli zeminin bazi geoteknik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 477728
  2. Yazar: IBRAHIM ABDULRAHMAN ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geriatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı çelik CNC tezgahı atığı (St-CNC-mw) ile karıştırılan siltli bir zeminin özelliklerini incelemektir. Bu çalışmada, sıkıştırma, Kaliforniya Taşıma Oranı (KTO), tek eksenli basınç deneyi, konsolidasyon, şişme, geçirimlilik ve direk kesme deneyinin içinde bulunduğu bir seri laboratuar deneyi gerçekleştirildi. Kuru ağırlık itibariyle %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarındaki St-CNC-mw ile karıştırılan zemin örnekleri en fazla kuru birim hacim ağırlık (ɤdry) ve optimum su muhtevası (wopt) değerlerinde sıkıştırıldıktan sonra deneylere tabi tutulmuştur. St-CNC-mw atıkları, yüzeylerinde oluşabilecek paslanmayı önlemek için çinko ile kaplanarak (elektro galvaniz), paslanmaya karşı 100 kat daha fazla dirençli hale getirilmiştir. Sonuçlar, St-CNC-mw ilaveleri ile birlikte optimum su muhtevasının azaldığını ve en fazla kuru birim hacim ağırlığın arttığını göstermiştir. Ayrıca, St-CNC-mw ilaveleri ile KTO değeri artarken, şişme yüzdesi azalmıştır. % 15 St-CNC-mw ilaveli zemin en yüksek tek eksenli basınç mukavemeti değerine sahiptir. Ek olarak, St-CNC-mw ilaveleri ile içsel sürtünme açısı ve kohezyon artarken, geçirgenlik katsayısı (k) azalmıştır. Ayrıca, konsolidasyon testleri, karışımlardaki St-CNC-mw içeriğinin artması ile zeminin sıkışma indeks (cc) değeri artarken, başlangıç boşluk oranının (eo), şişme indeksinin (cs) ve konsolidasyon katsayısının (cv) azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the properties of silty soil mixed with steel computer numerical control machine (CNC) milling waste (St-CNC-mw). In this study; laboratory experiments including compaction, California Bearing Ratio (CBR), Unconfined Compressive Strength (UCS), consolidation, swelling permeability and direct shear test have been conducted. Soil and St-CNC-mw mixtures at various rates (5%, 10%, 15%, 20% and 25% by dry weight) were tested at maximum dry density and optimum moisture content values of the mixtures. St-CNC-mw materials are coated by zinc to avoid high corrosion rate (electrogalvanisation) and corrosion rate of steel are reduced more than 100 times after coating. The results have shown that the optimum moisture content decreased and maximum dry density increased by increasing St-CNC-mw. Also the CBR increased and the swelling decreased by increasing St-CNC-mw. Soil with 15% St-CNC-mw has the highest UCS value. In addition, internal friction angle and cohesion increased while the coefficient of permeability (k) decreased by increasing St-CNC-mw. Furthermore, the consolidation tests demonstrated that the initial void ratio (eo), swelling index (cs) and the coefficient of consolidation (cv) of the soil decreased while compression index (cc) increased by adding the amount of St-CNC-mw content in the mixture.