Structural performance assessment of concrete filled steel strengthened beams with steel plates
Çelik plaklar ile güçlendirilmiş beton doldurulmuş çelik boru güçlendirilmiş kirişlerin yapısal performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 477735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Beton ile doldurulmuş dikdörtgen, dairesel ve kare çelik tüplerden oluşan kompozit elemanlar, modern binalarda, köprülerde ve özellikle deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda yapılar, hizmet ömrünün sonuna gelmesine fonksiyonel kullanım değişikliği veya çevresel faktörlerin sonucunda bozulma veya uygulanan yüklerin artması ihtiyacı neden olmaktadır. Bu nedenle, güçlendirme teknikleri bu sorunlarla mücadele etmek için elzem olmaktadır. Bu çalışmada, eğilme yükleri altında kare ve dikdörtgen kesitli İçi Kendiliğinden Yerleşen Beton İle Doldurulmuş Kirişlere (İKYBDKe) çeşitli çelik plakların cıvatalar birleştirilerek yapılan harici güçlendirmenin davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Toplam 18 numunenin, 12 adeti güçlendirilmiş İKYBDK, 3 adeti kontrol numune kirişi ve 3 adeti içi boş çelik tüp numunedir. Bu çalışmanın temel parametreleri, genişlik-derinlik oranı (B/H), dikdörtgen ve kare kesitler ve iki farklı kalınlıkta 3 mm ve 1.5 mm'lik dört farklı düzenlemeye sahip cıvatalarla birleştirilmiş güçlendirme çelik plakalarıdır. İKYBDKin eğilme davranışı, eğilme dayanımı, süneklik ve göçme modları açısından incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, güçlendirilmiş İKYBDKin moment taşıma kapasitelerinin çelik levha kalınlığı ve genişlik-derinlik oranı arttığını tespit etmiştir. Ve ayrıca, güçlendirilmiş İKYBDKin sünekliği kesitin genişlik-derinlik oranı ve çelik levha kalınlığı arttıkça önemli ölçüde azalmıştır. Buna ek olarak, B/H=1, B/H=0.5 ve 1.5'den daha sünektir.
Özet (Çeviri)
Composite members consist of rectangular, circular and square steel tubes filled with concrete are extensively used in the construction of modern buildings, bridges, and particularly in zones of high earthquake risk. A very large number of structures have arrived the finale of their service life either caused by the change in the functional usage or degradation caused by environmental factors or due to a need of an increase in applied loads. Therefore, the strengthening techniques become essential to combat these problems. This study experimentally investigates the behavior of external strengthening of the square and rectangular Self-Compacted Concrete Filled Steel Tube (SCCFST) beams by attaching various steel plate thicknesses by bolts under flexural loading. A total of eighteen specimens which consist of 12 strengthened SCCFST beams, 3 control SCCFST beams, and 3 hollow steel tubes. The main parameters of this study are the width-to-depth ratio (B/H), rectangular and square sections and strengthening steel plates with two different thickness 3mm and 1.5mm fixed by bolts with four different arrangements. The flexural behavior of the strengthening SCCFST beams had been studied in terms of flexural strength, ductility and failure modes. Experimental results detected that the moment carrying capacity of the strengthened SCCFST beam is increased with the increasing thickness of steel plate and width to depth ratio. And also, ductility of strengthened SCCFST beams are decreased significantly with increase the width-to-depth ratio of the steel tube and the thickness of the steel plates. In addition, the B/H=1 is more ductile than the B/H=0.5 and 1.5.