Experimental behavior of scc with nano-silica andnumerical analysis of cfst composite columns usingscc as an infill
Nano silikalı kyb'un deneysel davranışı ve bunundolgu olarak kullanıldığı beton dolgulu çelik tüpkompozit kolonların nümerik analizi
- Tez No: 477734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kompozit kesitler inşaat sektöründe giderek artan bir kullanım alanınasahip olmaktadırlar. Bunların arasında, beton dolgulu çelik tüpelemanlar farklı yapısal uygulamalar için oldukça uygundur. Bukompozit sistem beton çekirdeğin basınç dayanımını ayrıca bunuçevreleyen çelik tüpün dayanımını, rijitliğini ve sargı etkisinikullanmaktadır. Bu tezde öncelikle yüksek miktarda nano-silika veuçucu kül içeren kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) davranışıdeneysel olarak incelenmiştir. İkinci olarak, üretilen bu betonlarındolgu olarak kullanıldığı beton dolgulu çelik tüpler nümerik olarakincelenmiştir. Basınç etkisi altındaki kompozit kolonların yapısal tepkisideğerlendirilmiştir. Amerikan Beton Enstitüsü ve Eurocode 4 adlı ikitasarım kodundan KYB dolgulu çelik tüplerin maksimum ekseneldayanımlarının hesaplanmasında yararlanılmıştır. 16 KYB karışımı vebunların 2 farklı yaştaki basınç dayanımları, kompozit kolonlarınmaksimum eksenel dayanımlarının kodlar tarafından tahmininde kullanılmıştır. Deneysel ve nümerik sonuçlar sırasıyla bu çalışmadaverilmiş ve karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite sections are being increasingly popular in constructionindustry. Among them, concrete lled steel tube (CSFT) members areprimarily suited for dierent structural applications. This compositesystem uses the compressive strength of the concrete core as well asthe strength, stiness and connement eect of the surrounding steeltube. In this thesis, rstly, an experimental study on the behavior ofself- compacting concrete (SCC) containing high volume of nano- silica(up to 6%) and 'y ash (up to 75%) was conducted. Secondly, anumerical investigation on short CFST columns made with SCCproduced in the rst part of study was carried out. The structuralresponse of the composite columns were evaluated under the eect ofcompression up to failure. Two design codes such as AmericanConcrete Institute (ACI) and Eurocode 4 (EC4) were used forcalculating the ultimate axial strength of CFST columns lled with SCC.The 16 SCC mixtures were studied and their concrete compressivestrength results at two dierent testing ages were used to get the code predicted ultimate axial strength of the composite columns. Theexperimental and numerical results were given and discussedcomparatively.