Simetrik şifreleme algoritmalarının kullanımı için akıllı bir seçim sistemi geliştirilmesi
An intelligent selection system development for the use of symmetric encryption algorithms
- Tez No: 477792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günlük hayatta zamanı ve enerjiyi verimli kullanmak çok büyük önem kazanmıştır. Küçük veya büyük çaplı her türlü çalışmada bu parametrelerin kullanılması yapılan seçimleri doğrudan etkilemektedir. Şifreleme algoritmaları seçilmesi için de, kaynakları verimli kullanmak için dosya türlerine göre hangi algoritmayı kullanmak gerektiği başlı başına bir sorun olabilmektedir. Bu tezde, şifreleme algoritmaları arasında karşılaştırma yapabilmek ve çeşitli performans parametrelerini ölçmek için C# tabanlı bir program geliştirilmiştir. Buna göre metin, ses ve video dosyalarının şifrelenmesinde en verimli şifreleme algoritmasının seçilmesini sağlayan akıllı bir seçim sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemde kullanıcıya“Hızlı”,“Performanslı”ve“Güvenli”olmak üzere 3 adet profil sunulmaktadır. Bu profiller sayesinde kullanıcı istediği profili seçerek beklentisine cevap bulmaktadır. Programdan elde edilen veriler bulanık mantık kullanılarak bulanık değerlere dönüştürülmüştür. Oluşturulan bulanık değerler, çok kriterli karar verme yöntemleri olan BAHS, TOPSIS ve PROMETHEE kullanılarak ayrı ayrı değerlendirilmiş ve uzman tarafından oluşturulan sıralamaya en yakın sonucu veren sıralama yöntemi seçilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In daily life, it has become very important to use time and energy efficiently. The selections made in any small or large scale study are directly influenced by these parameters. Also, for selection of encryption algorithms, it can constitute a problem in itself that for using resources efficiently which algorithm should be chosen according to file types. In this thesis, to make comparison along encryption algorithms and to measure various performance parameters, a C# language based program has been developed. According to this, an intelligent selection system providing the most efficient encryption algorithm selection in encryption of text, audio and video files has been developed. In this system, three different profiles have been offered to the users including“Fast”,“Performance”and“Secure”. Thanks to these profiles user expectation is satisfied. Data achieved via written program have been converted to fuzzy values by using fuzzy logic. These fuzzy values have been evaluated under three different multi-criteria decision making methods: FAHP, TOPSIS and PROMETHEE independently and the method producing most relevant result with respect to the ranking created by expert has been selected as sorting method and results have been discussed.