Hydrogeochemical conceptual model of Denizli umut geothermal field
Denizli umut jeotermal sahasının hidrojeokimyasal kavramsal modeli
  1. Tez No: 477791
  2. Yazar: GÖKTUĞ ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Umut jeotermal sahası, Türkiye'nin en yüksek entalpili jeotermal sahalarının bulunduğu Büyük Menderes grabeninin güney kısmında, Tekkehamam bölgesi olarak adlandırılan yerde bulunur. Bu çalışmada, Umut jeotermal sahası sularından örnek alıp kimyasal ve izotopik analizler yapmak yoluyla akışkanların jeokimyasal özellikleri, kökenleri ve yaşları belirlenmiş, sahanın hidrojeokimyasal kavramsal modeline bir yaklaşım yapılmıştır. Bu amaçla, 4 kuyu ve 12 kaynaktan su kimyası, radyokarbon (14C), trityum (3H) ve duraylı izotop (18O, 2H) analizleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, çalışma alanındaki termal suların kimyasal yapısı çoğunlukla Na+K-SO4 tipindedir, soğuk sular ise Ca-Mg-SO4 tipindedir. Radyokarbon (14C) ve trityum (3H) yaşlandırma sonuçları genellikle suların çok eski ve uzun dolaşım süresine sahip olduğunu, ayrıca jeotermometre ölçümleri rezervuar sıcaklık değerinin 200°C den fazla olduğunu göstermektedir. Duraylı izotop analiz sonuçları ise jeotermal suların meteorik kökenli olduğunu göstermektedir. Su kimyası sonuçlarına göre sığ soğuk sular ile derin sıcak sular arasındaki karışım sahadaki önemli yeraltı sürecidir.
Özet (Çeviri)
Umut geothermal field is located in the region referred to as Tekkehamam, the southern part of Büyük Menderes Graben, where the highest enthalpy geothermal fields within Turkey are located. In this study, geochemical features, origins, and ages of the fluids were determined by taking samples, conducting chemical and isotopic analyses of the waters of Umut geothermal field and an approach to the hydrogeochemical conceptual model of the field was made. To this end, water chemistry, radiocarbon (14C), tritium (3H) and stable isotope (18O, 2H) studies from 4 wells and 12 springs were carried out. According to the study results, the chemical structure of the thermal waters in the study area is mostly type Na+K-SO4, while the cold waters are of type Ca-Mg-SO4. Radiocarbon (14C) and tritium (3H) dating results indicate that the waters are generally very old and have a long circulation period, geothermometer measurements also show that the reservoir temperature is over 200 ° C. Stable isotope results show that geothermal waters are of meteoric origin. According to the water chemistry results the mixing of shallow cold waters and deep hot waters is a vital underground process in the field.