Trust models for cloud services using encryption techniques
Şifreleme teknikleri kullanılarak bulut servisleri için oluşturulan güven modelleri
  1. Tez No: 477832
  2. Yazar: GÜLSÜM YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son zamanlarda, veri depolama için veya veri paylaşımı için bulut bilişimi kullanan kullanıcı sayısı önemli ölçüde artmaktadır. Bulut bilişim ölçeklenebilir, kolay erişimli, dinamik, talep üzerine ödeme özelliklerinden dolayı kullanıcı veya kuruluşlara önemli avantajlar sağlayarak onları cezbetmektedir. Bulut bilişiminin sağladığı önemli bu tür yararların yanında, birçok zorlukla da karşılaşılmaktadır. Buluta güven, bulut bilişimin önündeki en büyük engellerden biridir. Literatürde, bulut kullanıcılarının güvenlik ve gizlilik endişelerini gideren uygun bulut hizmeti sağlayıcısını seçmeleri için güven modelleri öneren bir dizi çalışma bulunmaktadır.Güven modelleri buluttaki güveni ölçmek için oluşturulmuştur. Bu tez, kriptografik teknikler ve güvenilir üçüncü şahıslar kullanılarak oluşturulan güven modelleri üzerine bir araştırma sunmaktadır. İncelenen güven modelleri, belirlenen güven değerlendirme parametrelerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu tezde güvenilir bir güven modeli oluşturma önergeleri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the number of users that use cloud for data storage, or data sharing dramatically increases. Cloud computing attracts the cloud users by providing significant benefits due to scalable, easy access, dynamic, pay on demand features. However, besides the significant benefits that cloud computing provides, it has many challenges as well. Trust in cloud is known as one of the top obstacles that cloud computing face. There exists a number of works that propose trust models to help cloud users for selecting appropriate cloud service provider that meets users' security and privacy requirements. Trust models are constructed to evaluate trust in cloud. This thesis provides a research on trust models constructed by using encryption techniques, and trusted third parties. The trust models are compared based on the trust evaluation parameters. Moreover, in this thesis, guidelines to build a secure trust model are provided.