Effect on levels of plasma paraoxonase activity, high density lipoprotein and malondialdehide of bellis in cyprinus carpio
Sazan balığında bellis'in plazma paraoksonaz aktivitesi, yüksek dansiteli lipoprotein ve malondialdehit seviyeleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 477833
  2. Yazar: AKRAM MUDHER KAREEM ALJBORI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACİ AHMET DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri tarım alanında yaygın bir şekilde kullanılan pestisitlerdir. Bu çalışmada, İslahiye Tahtaköprü Barajı'ndan tutulan 24 adet (200-300g) Cyprinus carpio kullanılmıştır. Balıklar polietilen tanklar içerisinde 5 günlüğüne laboratuvara getirilip muhafaza altına alındı (22-25°, normal fotoperiyod). Daha sonra balıklar; kontrol grubu, 0.025 mg/L Bellis I ve 0.050 mgl/L Bellis II olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 14 günlük fungusit uygulamasının ardından balıklardan alındı ve plazmaları ayrıldı. Paraoksonaz (PON1), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve Malondialdehit elde edilen plazma numunelerinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
One of the most important causes of environmental pollution is pesticides widely used in agriculture . In this study, 24 fish (200-300 g) Cyprinus carpio from Islahiye Tahtakopru Dam were used. The fish were transported to the laboratory in polyethylene tanks for a period of 5 days (22–25 °C and normal photoperiod). Then they were divided into 3 groups of 24 fishes: A control group, 0.025 mg/L Bellis I and 0.050 mg/L Bellis II. After the end of 14 days of application, blood samples were taken from the fishes and the plasma were separated . Paraoxonase (PON1) activity, high density lipoprotein (HDL) and Malondialdehide (MDA) were analyzed in the obtained plasma samples.