Hipertansiyon hastalarının hastalıkları ile ilgili farkındalık düzeyleri ve tedavi bilinçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and treatment compli̇ance of hypertensive patients
- Tez No: 477963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PALANDUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada hipertansiyon hastalarının hipertansiyon ve tedavisi il ilgili farkındalıklarının ve tedaviye uyu düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEMLER: Çalışmamız 1 Temmuz- 1 Eylül 2016 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Polikliniği ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde yapıldı. Hipertansiyon tanısı olan gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara 24 sorudan oluşan bir anket uygulanarak hipertansiyon hakkındaki bilgi düzeyleri, yaşam tarzları ve ilaç kullanma alışkanlıkları değerlendirildi. İlaçlarını düzenli ve ara vermeden kullanan katılımcılar uyumlu kabul edildi. BULGULAR: Toplam 315 hastanın anket formu değerlendirildi. Gönüllülerin 191'i kadın, 124'ü erkekti. Yaş ortalamaları 61,2 idi. Katılımcıların %24,1'i tek ilaç, %58,6'sı birden fazla ilaç kullanmaktaydı. Hastaların tedaviye uyum oranları %75,8 olarak bulundu. Başlıca ilaç bırakma sebepleri kendilerini iyi hissetmeleri ve çok sayıda ilaç kullanmalarıydı. Hastaların %8,2'si hipertansiyon komplikasyonlarını bilmiyordu ve inme en çok bilinen (%85,1) komplikasyondu. SONUÇ: Hipertansiyon tedavisinin başarıya ulaşmasında hastanın farkındalığı ve tedavi uyumu çok önemlidir. Etkin bir tedavi için hasta eğitimine önem verilmeli, evde tansiyon ölçümü teşvik edilmeli ve uyum sorgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Assessment of awareness and treatment compliance of hypertensive patients was aimed at this study. PATIENTS AND METHODS: The study was conducted between 1 July- 1 September 2016 at Istanbul Medicine Faculty Internal Medicine and Cardiology outpatients clinics. Volunteers with hypertension were included study. A questionnaire with 24 questions was applied to participants and the level of knowledge about hypertension, lifestyles and drug use habits were evaluated. Participants who regularly and continously use their medication were considered compliant. RESULTS: 315 questionnaire fors were evaluated. Participants were 191 women, 124 men and mean age was 61,2. %24,1 of participants were using one drug, %58,6 were using more than one drug. Treatment compliance rates of patients are %75,8. The main reasons for give up drug are feeling good about themselves and multidrug use. %8,2 of patients did not now the complications of hypertension. Stroke was the most commonly known complication (%85,1). CONCLUSİONS: Awareness and compliance treatment are very important for the success of hypertension treatment. Patients education should be given importance, home blood pressure measurement should be encouraged and compliance shoud be questioned for effective treatment.