Ventilatörle ilişkili pnömonilere neden olan etkenlerde biyofilm oluşumunun ve biyofilm tabakalarına etkili antibiyotiklerin araştırılması
Evaluation of biofilm formation capacities and antibiotics effective on biofilm layers in the causetive agents leading to ventilator-associated pneumonia
- Tez No: 477962
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORAL ÖNCÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmada ventilatörle ilişkili pnömoni (VİP) tanısı almış yoğun bakım ünitesi (YBÜ) hastalarında, risk faktörlerinin, klinik bulguların ve prognozun değerlendirilmesi; endotrakeal aspirat (ETA), bronkoalveoler lavaj (BAL) gibi alt solunum yolu örneklerinde üreyen bakterilerin dağılımının, antibiyotik duyarlılıklarının ve biyofilm oluşturma yeteneklerinin belirlenmesi; çeşitli antibiyotiklerin, VİP etkenlerinin oluşturduğu biyofilm tabakasına karşı tek başına ve kombinasyon halindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Genel ve Travma Acil YBÜ'lerinde 1 Nisan 2016-31 Mart 2017 tarihleri arasında en az 48 saattir mekanik ventilasyon altında olan 18 yaş üzeri hastalar, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ölçütleri doğrultusunda VİP gelişip gelişmediğine göre ikiye ayrıldı. Bu hastalarda ETA'da ≥105 cfu/ml veya BAL'da ≥104 cfu/ml olarak üreyen ve VİP etkeni olarak değerlendirilen bakteriler, klasik biyokimyasal yöntemler kullanılarak tanımlandı. Bu bakterilerin antibiyotiklere duyarlılıklarının belirlenmesinde disk difüzyon yöntemi, Etest® ve sıvı mikrodilüsyon yöntemleri için European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) tarafından belirlenen zon çapları ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri kullanıldı. Bakterilerin biyofilm oluşturma yetenekleri mikroplak yöntemiyle gösterildi. Antibiyotiklerin biyofilm üzerine tek başına etkinliği, minimum biyofilm inhibe edici konsantrasyon (MBİK) ve minimum biyofilm eradike edici konsantrasyon (MBEK) belirlenerek; kombinasyon halinde etkinliği ise dama tahtası (“checkerboard”) ve zamana bağlı öldürme (“time-kill”) yöntemleriyle gösterildi. Bulgular: Çalışmaya 177 hasta dahil edildi. Bunların 71 (%40.1)'inde VİP geliştiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: In this study, we aimed to evaluate the risk factors, clinical findings and prognosis in patients diagnosed as ventilator-associated pneumonia (VAP) in intensive care unit (ICU), to determine the distribution, antibiotic susceptibilities, and the biofilm formation capacities of bacteria isolated from their lower respiratory tract samples such as endotracheal aspirate (ETA), bronchoalveolar lavage (BAL), and to investigate the activity of various antibiotics alone or in combination against bacteria in the biofilm layer produced by VAP agents. Materials and methods: In Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Hospital General and Emergency Trauma ICU between April 1, 2016 and March 31, 2017, patients with 18 years of age under mechanical ventilation for at least 48 hours were divided into two categories for development of VAP diagnosed by means of Centers for Disease Control and Prevention (CDC) criteria. In these patients, bacterial isolates which were grown as ≥105 cfu/ml in ETA or ≥104 cfu/ml in BAL and evaluated as causative agents of VAP were identified using conventional biochemical methods. Zone diameters and minimum inhibitor concentration (MIC) values recommended by European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) were used to determine antimicrobial susceptibility of these bacteria by disk diffusion, Etest® and broth microdilution methods. The ability of bacterial biofilm formation was demonstrated by microplate method. Activity of antibiotics alone on biofilm was demonstrated by determination of minimum biofilm inhibitory concentration (MBMC) and the minimum biofilm eradicating concentration (MBEC), whereas their activity in combination was shown using checkerboard and time-kill methods. Results: 177 patients were included in the study. It was determined that 71 patients (40.1%) developed VAP.