2015-2016 tarihleri arasında genel pediatri bilim dalına başvuran vakalarda vücut kompozisyon analizi ve vitamin D düzeyinin incelenmesi
the body composition analysis and vitamin D level examination in the cases applying to the general pediatrics department between 2015-2016
  1. Tez No: 477997
  2. Yazar: FIDAN KHALILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Malnütrisyon günümüzde vücut kitle indeksinin aşırı fazla ve az olması şeklinde tanımlanmaktadır. Her ikisi de dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur. Kemik kitlesi oluşumunda başta genetik özellikler olmak üzere, konstitüsyonel ve nutrisyonel faktörler, yaşam şekli, fiziksel aktivite, hormonlar gibi çevresel faktörlerin sorumludur. Normal kemik mineral dengesinin sürdürülmesinde başlıca rol oynayan D vitamini vücudumuzun pek çok yerinde önemli görevleri olan bir vitamindir. D vitamini düzeylerinin incelenmesi çocuklarda malnütrisyonun değerlendirilmesinde önemlidir. Çalışmamızda, Genel Pediatri Bilim Dalı'na başvuran olguların nütrisyonel durumlarını ve 25(OH) D vitamini düzeylerini belirlemek ve aralarındakı ilişkiyi ortaya koymak amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 2015-2016 yılları arasında Genel Pediatri Bilim Dalı'na başvuran 279 olgu alındı. Tüm olgulara İn-body 230 cihazı ile vücut kompozisyon analizi yapıldı, nütrisyonel antropometrik ölçüm ve indeksler ile BİA verileri değerlendirildi. Olguların düşük, normal, fazla tartılı ve obezite oranları belirlendi. Yetersiz beslenen, obez, halsizlik, yorgunluk, ekstremite ağrıları gibi yakınmaları olan olgularda istenmiş olan serum 25(OH) D vitamini düzeyi incelendi. Boy, tartı, VKİ'leri belirlendi. D vitamini, cinsiyet ve yaşlara göre ilişkileri incelendi, korelasiyon analizi yapıldı. Olguların malnutre (obez ve düşük tartılı olanlar) olanları diyetisyene yönlendirildi. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı 24,0 versiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction And Objective: At present, malnutrition is defined as excessive and low body mass index. Either way, it is an important public health problem worldwide. It is estimated that environmental factors such as constitutional and nutritional factors, lifestyle, physical activity, hormones are responsible for the formation of bone mass, in particular genetic features. Vitamin D that plays a major role in the maintenance of normal bone mineral balance is a vitamin with important tasks in many parts of the body. Vitamin D levels in children is important in assessing malnutrition in children. We aimed in our study to determine the nutritional status and 25 (OH) D vitamin levels of the patients who applied to the General Pediatrics Department and to show the relation between the these analysis. Materials and Methods: In this study, 279 patients who applied to the General Pediatrics Department between 2015 and 2016 were subjected to body composition analysis with an In-body 230 device, their nutritional anthropometric measurements and indices, and BIA data were assessed. The subjects with low, normal weight, and overweight and obese ones were identified. Serum 25 (OH) Vitamin D level which was required in the patients with various complaints, such as, poor nutrition, obesity, weakness, fatigue, pain in extremities and lack of adequate sunshine were examined. Height, weight, BMI were identified. Vitamin D, sex, and age were analyzed, and correlation analysis was performed. The cases of malnutrition (the obese and low weight ones) were directed to the dietician. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package programme 24,0.