Tohumluk miktarı ve azotlu gübre dozlarının ketenin (linum usitatissimum l.) verim ve verim öğelerine etkisi
Effect of seed rates and nitrogen levels on yield and yield components in flax (linum usitatissimum l.)
- Tez No: 47800
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOHUMLUK MİKTARI VE AZOTLU GÜBRE DOZLARININ KETENİN VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİSİ Uğur Ömer DİRİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, Sayfa: 47 Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celal ER Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Bu araştırma 1994 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında sulu ve kuru şartlarda iki ayn deneme şeklinde yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Sarı-85 yağlık keten çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada 3,5 ve7 kg/da tohumluk miktarı ve 0,4,8 ve12 kg/da azotlu gübre kullanılmış, deneme dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre kuru denemede yetiştirilen ketenlerde ortalama olarak bitki boyu 48.42 cm, ilk dallanma yüksekliği 39.97 cm, bitki başına dal sayısı 20.07 adet, meyveli dal sayısı 17.32 adet, meyve tohum sayısı 7.12 adet, tohum verimi 23.34 kg/da, sap verimi 257.7 kg/da, bin tohum ağırlığı 5.27 g, yağ oranı %43.24 olarak bulunmuştur. Sulu denemede yetiştirilen ketenlerde ortalama olarak bitki boyu 55.55 cm, ilk dallanma yüksekliği 42.11 cm, bitki başına dal sayısı 31.71 adet, meyveli dal sayısı 27.12 adet, meyvede tohum sayısı 8.19 adet, tohum verimi 123.5 kg/da, sap verimi 633.6 kg/da, bin tohum ağırlığı 6.98 g, yağ oranı %45.98 olarak bulunmuştur. Kuru denemede en fazla tohum verimi ( 32.83 kg/da ) 7 kg/da tohumluk miktarı ve kontrolde elde edilmiş; sulu denemede ise en fazla tohum verimi (165.8 kg/da ) 7kg/da tohumluk miktarı ve 4 kg/da azot dozunda elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Keten (L. usrtatissimum L), Tohumluk miktarı, azotlu gübre dozu.bitki boyu, ilk dallanma yüksekliği, bitkide dal sayısı, meyveli dal sayısı, meyvede tohum sayısı, yağ oranı, bin tohum ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF SEED RATES AND NITROGEN LEVELS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS IN FLAX (Linum usitatissimum L.) Uğur Ömer DİRİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparmant of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, page: 47 Jury : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celâl ER Assoc. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM This research was conducted to dry and irrigated plots in the experimantal field at the department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Unlversty of Ankara in 1994, San-85 was used as the breeding variety in study main plots were seed rate (3,5,7 kg/da ) and sub-plots were nitrogen levels (0,3,5,7 kg/da ) in the dry plots, (0,4,8,12 kg/da) in the irrigated plots. Four replications were used according to the split plot design. In dry plots, it was found out that the avarage of plant height was 48.42 cm; the first branching height was 39.97 cm; the branch number per plant 20.07; the branch number with capsule was 17.32; the seed number per capsule was 7.12; the seed yield was 23.34 kg/da; the stem yield was 257.7 kg/da; the weight of 1000 seeds was 5.27 and theratio of oil was 43.24 %. On the other hand, in the irrigated plots, it was found out that the average of plant height was 55.55 cm; the first branching height was 42.1 1 cm; the branch number per plant was 31.71; the branch number with capsule was 27.12 cm; the seed number per capsule was 8.19; the seed yield was 123.5 kg/da; the stem yield was 633.6 kg/da; the weight of 1000 seeds was 6.98 g and the ratio of oil was 45.98 %. The highest seed yield (32.83 kg/da) was obtained when 7 kg/da seed rate and control nitrogen dose in the dry plot. In the irrigated plot, the highest seed yield (165.8 kg/da) was obtained when 7 kg/da seed rate and 4 kg/da nitrogen dose. Because of the fact that data supplied in the irrigated plots had showed higher values as compared to the data of in the dry plots. It appared that irrigation was increased yield and yield components. KEY WORDS : Flax (Linum usitatissimum L), plant height, first branching height, branch number per plant, seed number per capsule, seed and stem yield, the weight of 1000 seed, the ratio of oil.